Pandémia sa týka aj bezdomovcov

Slováci sa izolujú doma. Ostávajú v povinnej alebo dobrovoľnej karanténe. Čo však ľudia, ktorí domov nemajú? Dokážu sa pred nákazou chrániť?

Napriek tomu, že väčšina obyvateľov Slovenska vychádza v čase koronavírusovej pandémie von len v nevyhnutných prípadoch, stále existuje skupina ľudí, ktorá takúto možnosť nemá. Vonku ostávajú dňom i nocou. Postarať sa o nich musia samosprávy.

Situáciu komplikuje trvalý nedostatok ochranných pomôcok. Mestá sa preto musia spoliehať na vlastnú iniciatívu. Na ľudí bez strechy nad hlavou myslí aj mesto Nitra. „Bezdomovcom sme rozdali šále a šatky, vyrábame pre nich provizórne ochranné rúška na tvár,“ prezradil hovorca radnice Tomáš Holúbek.

Nocľaháreň nechalo mesto otvorenú nonstop, aby ľudia bez domova nemuseli nikam chodiť.

Aktuálne platí výnimočná situácia. Za normálnych okolností prichádzajú bezdomovci do tohto zariadenia len prespať a ráno musia odísť. Mesto vo zvýšenej miere kontroluje aj hygienu v zariadeniach, v ktorých sa bezdomovci zdržiavajú.

Slovenská katolícka charita obmedzila dobrovoľníkov a zastavila predaj časopisu Nota Bene. So sprísnenými obmedzeniami prišli teda o možnosť zarobiť si na nocľah a stravu aj bezdomovci. Nemajú miesto, kde by karanténu prečkali alebo v prípade ochorenia vírus vyležali, ak nebudú hospitalizovaní. Charita preto vyzýva obyvateľov, aby na ľudí z ulice mysleli, prípadne hľadali spôsob pomoci prostredníctvom miestnej organizácie.

Títo ľudia nemajú veľké šance sa pred hrozbou COVID-19 chrániť. Mnohí majú podlomené zdravie, chronické ochorenia, a tak patria k rizikovým pacientom.

Dôležitou súčasťou prevencie sa stáva osveta a informovanosť. „Bezdomovcov edukujeme, upozorňujeme ich, že ak by chceli odísť, mali by na sebe mať rúška,“ spresnil hovorca. V praxi je však kontrola dodržiavania odporúčaní takmer nereálna.

Problém by mohol nastať aj v prípade, ak by štát vyhlásil úplný zákaz vychádzania. Mesto by takúto situáciu muselo riešiť v spolupráci s mestskou políciou. Bezdomovci však nutne nemusia predstavovať zvýšené riziko prenosu ochorenia. Rovnako môže byť pre nich nebezpečná majoritná spoločnosť. V týchto chvíľach hrá najdôležitejšiu úlohu prevencia, hygiena a izolácia.  

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password