Otvorenie autobusovej stanice

Rekonštrukcia autobusovej stanice je ukončená.

Dnes prebehlo jej oficiálne odovzdanie do užívania verejnosti, aj keď z nej prímestské linky premávajú už dlhšiu dobu. Diaľkové linky začnú premávať z nových nástupíšť od zajtrajšieho rána, respektíve od polnoci 21. augusta.

Modernizácia stanice sa začala ešte v marci 2015 a pôvodné mala celá rekonštrukcia trvať jeden a pol roka. Počas prác však prišlo k viacerým komplikáciám a dĺžka rekonštrukcie sa natiahla na štyri a pol roka.

„Bohužiaľ sa pri niektorých projektoch vyskytnú problémy. Som ale veľmi rád, že tú mestskú hromadnú dopravu máme v takomto stave a že autobusová stanica už funguje,“ povedal Marek Hattas, primátor mesta Nitra.

Bolo potrebné robiť nové inžinierske siete, elektrické vedenie a vodojemy, s čím pôvodný projekt nepočítal.

„Hlavným dôvodom bola zmena projektu,  keď začali výkopové práce, bolo treba renovovať všetky siete s ktorými sme nerátali. Boli tu rôzne technické veci, s ktorými sme nemohli počítať keď sme tento projekt tvorili,“ povedal Juraj Kusy, generálny riaditeľ Arriva Nitra.

V rámci modernizácie boli okrem iného vybudované nové prístrešky pre diaľkové aj prímestské linky a elektrický informačný systém v podobne dvoch informačných tabúľ. Celá autobusová stanica má moderné LED osvetlenie, ktoré je možné samostatne ovládať. Dôraz bol kladený aj na mestskú zeleň.

V dohľadnej dobe budú práce pokračovať v okolí stanice, aby sa vybudovalo zázemie pre cestujúcich. V súčasti mesto rokuje s majiteľmi okolitých pozemkov, aby sa toto zázemie a tak aj celá stanica dobudovala.

„Bude tu servis, ktorý bude zabezpečovať dispečing, čakáreň, budú tu reštauračné zariadenia, úschovňa. Tieto veci budú dominantou toho, čo tu vyrastie,“ dodal Kusy.

Cez autobusovú stanicu v Nitre prejde denne okolo tisíc spojov, ktoré obslúžia vyše 27 000 ľudí. Cestujúcim odteraz uľahčia orientáciu na stanici dve elektronické tabule. Jedna tabuľa ukazuje 25 najbližších odchodov. Druhá tabuľa platí iba pre diaľkové linky, ukazuje najbližších 11 odchodov.

Viac o dnešnom otvorení stanice sa dozviete už čoskoro v pripravovanej reportáži na TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password