AKTUALIZOVANÉ: Rezort školstva vydal usmernenie k otváraniu škôl. V Nitre však zostávajú zatvorené

Tlak na otváranie škôl bol podľa vedenia mesta veľký. Podľa najnovších informácií je však britská mutácia vírusu na vzostupe, krízový štáb preto rozhodol, že školy sa zatiaľ neotvoria.

foto ilustračné (pixabay.com)

AKTUALIZÁCIA 5. 2. 2021, 17.00 h.

Krízový štáb mesta Nitry neodporúča otvárať školy

Materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa v týždni od 8. 2. neotvoria. Nitra sa tak riadi odporúčaním dnešného zasadnutia krízového štábu mesta. Hlavným dôvodom je zvyšujúca sa prítomnosť britskej mutácie koronavírusu. „Úplne čerstvá informácia z našej nemocnice, kde preverujeme najvirulentnejšie vzorky, hovorí, že u dvadsaťsedem z dvadsiatichôsmich dnes analyzovaných vzoriek bola zistená britská mutácia koronavírusu,“ uviedol na krízovom štábe riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra Milan Dubaj.

Podľa predbežných informácií z Úradu verejného zdravotníctva je podiel britskej mutácie na Slovensku 70 %.

„Ak by sa proces (otvárania škôl) spustil, mohlo by to mať vplyv na epidemiologickú situáciu,“ povedala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Katarína Tináková. Mesto Nitra pôvodne plánovalo školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti otvoriť v utorok 9. februára. Vo štvrtok o tom informovalo aj riaditeľov škôl. Na základe nových informácií a na základe odporučenia krízového štábu však toto rozhodnutie radnica zmenila. „V prvom rade musíme myslieť na zdravie ľudí. Vo svetle aktuálnych informácií musíme otvorenie škôl a škôlok odložiť. Našou hlavnou snahou je teraz ochrániť stovky zamestnancov, rodičov a detí,“ uviedol viceprimátor mesta Nitra Miloslav Špoták.

Krízový štáb najbližšie zasadne v utorok 9. februára.

foto ilustračné (pixabay.com)

Obavy z nákazy boli vyjadrené aj na včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva Nitry

Otvorenie školských zariadení v nasledujúcich dňoch je zatiaľ neisté. „Bližšie informácie budeme zverejňovať priebežne, hneď ako bude platné uznesenie vlády,“ uviedol pôvodne hovorca Nitry Tomáš Holúbek pre TASR. Minister školstva SR Branislav Gröhling dnes 5. 2. v Rádiu Expres potvrdil, že vláda do 14.00 h vydá uznesenie a deti budú môcť ísť od pondelka do školy.

Presný deň otvorenia škôl nitrianska radnica neurčila, počas štvrtkového (4. 2.) rokovania mestského zastupiteľstva sa hovorilo o 9. i 10. februári.

Viacerí poslanci počas diskusie rozhodnutie ministerstva školstva spochybňovali. „Neviem, či je rozumné v súčasnej pandemickej situácii otvárať školy. Myslím, že nebude trvať dlho a budeme ich opäť zatvárať,“ skonštatoval mestský poslanec Miloš Dovičovič.

Obavy z nákazy majú aj niektorí učitelia. Podľa primátora Mareka Hattasa by bolo ideálnym riešením, keby boli pedagógovia prednostne zaočkovaní. „Je to naozaj veľký problém, vnímam to. Sú to často starší ľudia a o to zraniteľnejší. Bohužiaľ, na to ešte nezareagovala vláda, aj keď sa o tom hovorilo na pandemickej komisii,“ uviedol primátor.

Podľa Hattasa nie dobre nastavené ani preukazovanie negativity u rodičov detí.

foto ilustračné (pixabay.com)

„Tí by sa mali dať testovať a ten test by nemal byť starší ako sedem dní a potom sa preukážu čestným vyhlásením. Takto by sa to malo kontrolovať. Podľa mňa to nie je ideálne, mali by sme na to mať nejakú aplikáciu, nejaký systém, žiaľ, ministerstvo školstva to teraz takto nevymyslelo,“ skonštatoval.

Podľa vedenia mesta je tlak na otváranie škôl veľký.

„Neustále nám volajú rodičia a chcú, aby sa deti vrátili do škôl,“ uviedol viceprimátor Miloslav Špoták. „Musíme myslieť aj na to, že ak by sme školy nechali zatvorené bez rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prídu ľudia, ktorí zostávajú doma s deťmi, o pandemické OČR,“ pripomenul prednosta mestského úradu Martin Horák. Tlak na otváranie materských a základných škôl potvrdil aj primátor. „Zatiaľ to vnímame skôr pozitívne. Aj deti, aj učitelia sa tešia. Doba, keď boli spolu iba online, bola veľmi dlhá. Takže tí ľudia sa chcú stretnúť, chcú ísť do toho vyučovacieho procesu. Negatívne hodnotím to, že učitelia stále neboli prednostne zaradení na vakcinačný list,“ povedal Hattas.

Mesto je podľa jeho slov pripravené zabezpečiť dostatok odberných miest, v ktorých sa budú môcť rodičia detí otestovať. Problémom pre školy môžu byť rodičia, ktorí na testy nepôjdu.

„Hovoril o tom aj minister školstva, že vníma ako problematické, keď sa časť rodičov nechá otestovať a pošlú svoje deti do škôl a časť rodičov nie a ich deti zostanú doma. Takíto žiaci jednoducho budú dostávať iba písomné úlohy a nebude to už také dištančné vzdelávanie ako predtým,“ povedal Hattas.

manuál podmienok pre školy zverejnený 5. 2. (zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password