Otužilci v Nitre pomohli sebe aj iným

„Ľadové medvede“ z mnohých kútov Slovenska si opäť nenechali ujsť príležitosť. K plusom zrazu patrila charitatívna zbierka.

Viete si predstaviť, že by ste v tejto zime absolvovali kúpeľ v ľadovej vode a pod holým nebom? Otužilci, ktorí sa stretli pod Zoborom na jubilejnom 10. ročníku, si vodu jazera Veľká Hangócka vyskúšali priamo na svojej koži a pomohli tak nielen svojmu zdraviu. Stretnutie totiž malo aj charitatívnu stránku.

Účastníci zimného kúpania, a ich podporovatelia, mali možnosť pomôcť 5-ročnej Sabíne Fajnorovej, ktorá od narodenia trpí ochorením mozgu.

Sabina Fajnorová (zdroj: pomozte-sabinke.weebly.com)

Z dôvodu vrodenej choroby má Sabínka problémy s rečou a pohybom. Vďaka rehabilitáciám sa jej stav postupne zlepšuje. Už sa dokáže sama posadiť, s oporou vie stáť a pomaly sa zlepšuje aj jej zraková fixácia. Rehabilitácie, ktoré musí pravidelne podstupovať, sú finančne náročné. Stretnutie otužilcov bolo preto príležitosťou pre charitatívnu zbierku. Pomôcť ste mohli finančne alebo zbierkou vrchnákov z PET fliaš. Viac sa o malej bojovníčke dočítate tu.

Na druhej strane otužovaním viete pomôcť aj svojmu telu.

Imunita, cievy, termoregulácia, alergie, nervové či psychické diagnózy a rad ďalších zdravotných problémov môže zmierniť práve otužovanie. Členovia Ľadových medveďov spod Zobora vedia, o čom je reč. Pre niektorých bolo kúpanie v chladných vodách nitrianskeho Mestského parku na Sihoti premiérou. Otužovanie zatiaľ, podľa odporúčaní, skúšali iba v domácich podmienkach.

Medzi nováčikmi bol aj primátor mesta Nitry Marek Hattas, ktorý splnil minuloročný sľub a pridal sa k viac ako trom stovkám „medveďov“.

„Veľmi rád pôjdem s vami do vody. Počul som, že tento rok je extrémne mokrá,“ zažartoval primátor. Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore rybárskeho zväzu. „Ďakujeme Slovenskému rybárskemu zväzu z Nitry za poskytnutie priestorov v rybárskom domčeku a za to, že sa môžeme kúpať v Hangócke,“ vyslovil Marek Pozdech, spoluorganizátor zimného plávania. Zastúpenie tu mali rôzne vekové kategórie. Jedna z najmladších účastníčok zimného kúpania má iba 9 rokov. „Začala som tento rok, keď sú už kryhy veľmi nechodím, ale behám bosá po snehu,“ hovorí Hanka zo Žiaru nad Hronom, ktorá k otužovaniu motivuje aj svojich spolužiakov. Zamrznutú plochu jazera Veľká Hangócka organizátori pripravovali už predošlé dni. V priestore – do ľadu vysekaného „bazéna“ – sa postupne vystriedalo 305 odvážlivcov, a do vody sa napokon vybral aj Itcho Pčelár, ktorý s kapelou Jamestown hudobne sprevádzal podujatie.

Rozhovory, ďalšie zábery a zaujímavosti o „ľadových medveďoch“ sa dozviete v spravodajstve a na webe TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password