Otravujú vás jedno a dvojcentovky? Možno už nebudú

Prijatím návrhu zákona by sa platby v hotovosti zaokrúhľovali, čím by sa obmedzil obeh týchto mincí. Slovensko by tak nasledovalo niektoré krajiny eurozóny.

foto ilustračná: pixabay.com

Jedno a dvojcentové mince majú na Slovensku naďalej zostať ako platidlo, s návrhom zákona, ktorý predkladá Ministerstvo financií SR by sa ale mal obmedziť ich obeh. „Cieľom predkladaného návrhu je zavedenie možnosti zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby sa významne obmedzil obeh 1 a 2 centových mincí,“ vysvetľuje rezort financií. Spôsob zaokrúhľovania má pritom predstavovať neutrálny prístup pre obe strany – obchodníkov aj spotrebiteľov.

„Zaokrúhli sa až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti,“ dodáva rezort financií.

Zámerom predkladaného návrhu teda je obmedzenie obehu euromincí menšej hodnoty s možnosťou zaokrúhľovania sumy nákupu. Zmena má prebiehať na základe podobných princípov ako zrušenie 10 a 20-halierových mincí v minulosti. „Touto úpravou dôjde k zjednodušeniu vydávania mincí pri hotovostnom platobnom styku, znížia sa náklady podnikateľov za poplatky bánk za vloženie resp. spracovanie 1 a 2 centových mincí, a aj k pozitívnemu efektu na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí,“ objasnňuje ministerstvo.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password