Oslavy konca roka s petardami si ešte rozmyslite

Záchranári odprúčajú Silvester bez petárd. Ak sa predsa len rozhodnete inak, riaďte sa upozorneniami hasičov.

„Každý rok musia hasiči zahasovať pri udalostiach, ktoré vzniknú neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou,“ upozorňuje Prezídium hasičského a záchranného zboru SR. Na nebezpečenstvo, ktorá pyrotechnika prináša, upozornila aj hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová: „Každoročne máme desiatky zásahov k pacientom, ktorý utrpia vážne popáleniny, zranenia zraku, sluchu, prípadne až devastačné poranenia končatín“. Pre Televíziu Markíza uviedla, že v kontexte terajšieho stavu nemocníc a vyťaženosti zdravotného personálu, ktorý musí zvládať narastajúci počet COVID pacientov, zdravotníci prosia verejnosť, aby sa ľudia zdržali akéhokoľvek používania pyrotechniky.

„Tiesňová linka 155 čelí v týchto dňoch obrovskému náporu. Sme už na pokraji síl. Volajte nám prosím, len ak ide o život alebo hrozí vážne poškodenie zdravia,“ pripomína Operačné stredisko ZZS.

Ak nejde o život, volať treba obvodnému lekárovi, alebo tomu, kto ho zastupuje. Operátori dodávajú, že ak už voláte, zásadne hovorte pravdu: „Keď vyšleme posádku k prípadu, ktorý nie je vážny, záchranári môžu chýbať pri pacientovi, bojujúcemu o život“.

Hasiči odporúčajú pri silvestrovských oslavách rešpektovať viaceré opatrenia.

Pyrotechniku by ste nemali zapaľovať priamo v ruke či v blízkosti tváre. Riadiť sa treba vždy podľa návodu výrobcu. Pyrotechniku nezapaľovať opätovne, a to ani v prípade, že nevybuchla. Z dôvodu možného vzniku požiaru zapálenú pyrotechniku nevyhadzujte z okien či balkónov. Myslite pritom aj na životné prostredie či zvieratá, deti a starších ľudí, ktorých delobuchy môžu stresovať.

foto ilustračná (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password