„Každý rok musia hasiči zahasovať pri udalostiach, ktoré vzniknú neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou,“ upozorňuje Prezídium hasičského a záchranného zboru SR. Na nebezpečenstvo, ktorá pyrotechnika prináša, upozornila aj hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová: „Každoročne máme desiatky zásahov k pacientom, ktorý utrpia vážne popáleniny, zranenia zraku, sluchu, prípadne až devastačné poranenia končatín“. Pre Televíziu Markíza uviedla, že v kontexte terajšieho stavu nemocníc a vyťaženosti zdravotného personálu, ktorý musí zvládať narastajúci počet COVID pacientov, zdravotníci prosia verejnosť, aby sa ľudia zdržali akéhokoľvek používania pyrotechniky.
„Tiesňová linka 155 čelí v týchto dňoch obrovskému náporu. Sme už na pokraji síl. Volajte nám prosím, len ak ide o život alebo hrozí vážne poškodenie zdravia,“ pripomína Operačné stredisko ZZS.

Ak nejde o život, volať treba obvodnému lekárovi, alebo tomu, kto ho zastupuje. Operátori dodávajú, že ak už voláte, zásadne hovorte pravdu: „Keď vyšleme posádku k prípadu, ktorý nie je vážny, záchranári môžu chýbať pri pacientovi, bojujúcemu o život“.
Hasiči odporúčajú pri silvestrovských oslavách rešpektovať viaceré opatrenia.
Pyrotechniku by ste nemali zapaľovať priamo v ruke či v blízkosti tváre. Riadiť sa treba vždy podľa návodu výrobcu. Pyrotechniku nezapaľovať opätovne, a to ani v prípade, že nevybuchla. Z dôvodu možného vzniku požiaru zapálenú pyrotechniku nevyhadzujte z okien či balkónov. Myslite pritom aj na životné prostredie či zvieratá, deti a starších ľudí, ktorých delobuchy môžu stresovať.

foto ilustračná (pixabay.com)