Organizované zápasenie v Nitre oslávi 110. výročie

Pri tejto príležitosti sa bude konať mládežnícky turnaj. Klub chce prostredníctvom projektu, šport dostať aj na základné školy.

Súboj dvoch mužov alebo žien, ktorí len s využitím svojich rúk, nôh a silou tela sa snažia poraziť súpera narušením jeho stability alebo pretláčaním. O tom je organizované zápasenie. Pri príležitosti 110. výročia zápasníckeho športu v Nitre sa bude konať Mládežnícky turnaj v zápasení o pohár mesta Nitra.

Turnaj je určený pre všetky nitrianskej deti narodené od roku 2014 do roku 2005.

Uskutoční sa 26. októbra o 10.00 hodine v Nitrianskej akadémii zápasenia na Dvorčianskej ulici v Dolných Krškanoch. Deti, ktoré majú záujem zúčastniť sa na súťaži, musia prísť o 9.00 hodine, kedy bude prebiehať váženie.

Príležitostí pre usporiadanie turnaju je viacero.

Zápasnícky klub Corgoň Nitra oslavuje už piaty rok svojho pôsobenia a dôvodom pre usporiadanie turnaju sú aj nové priestory. „Oslavujeme 5. rok ako klub a oficiálne otvárame našu vlastnú staronovú telocvičňu spravenú z priemyselnej budovy. Celá tá telocvičňa sa drží symbolík a symbolov histórie Nitry a nitrianskeho zápasenia,“ vysvetľuje tréner klubu Juraj Zámočník.

Zápasnícky šport je z Nitrou spätý už od roku 1909. Počas dlhoročnej histórie vytvoril nejednu zápasnícku legendu.

Nitrania Ján Karabín a Július Strnisko priniesli v roku 1980 z Olympijských hier v Moskve, dve bronzové medaily. Karabín bol v roku 1976 Majstrom Európy a na ďalších Majstrovstvách sveta a Európy získal striebro. Zápasnícky klub Corgoň Nitra sa tomuto športu venuje aj v súčasnosti a rozvíja najmä talenty mladých. „Zápasenie obohacuje dieťa nielen fyzicky, ale aj duševne po mentálnej stránke. Do väčšej miery ide o gymnastiku. Najšikovnejší chlapci v klube, ktorí už tie chmaty majú nacvičené vedia ako padať, to je dôležité. Deti učíme v prvom rade padať, aby sa im nič nestalo,“ hovorí Juraj Zámočník.

Klub chce vo svojej činnosti pokračovať aj projektom Rozhýbme všetky deti.

Ide o projekt, ktorý v rámci grantového programu Mením moje mesto získal 499 hlasov a sumu 4-tisíc €. Klub Corgoň Nitra chce prezentovať zápasnícky šport na ôsmich základných školách v Nitre. „Deti sa zhromaždia v školskej telocvični a zverenci zápasníckeho klubu budú prezentovať ukážky z tréningov, akcia bude pokračovať rôznymi športovými hrami a súťažami, pri ktorých budú zistené pohybové, fyzické a mentálne predispozície a možný talent u potencionálnych záujemcov,“ vysvetľujú organizátori. Deti budú mať možnosť pokračovať na tréningoch v zápasníckom klube. Projekt sa bude realizovať na ZŠ Benkova, ZŠ Fatranská, ZŠ Beethovenova, ZŠ Škultétyho, ZŠ Krškany, ZŠ Čermáň a na podujatiach v mestskej časti Krškany.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password