Zlomený meč po oprave vrátili na jeho pôvodné miesto

Po náraze vozidla sa meč 1. júla zlomil na dve časti. Nešlo o prvé poškodenie diela, ktoré je umiestnené pred Ponitrianskym múzeom.

Zmluvu o dielo uzavrelo mesto Nitra s firmou Arsštuk – Martin Dzurek. Mesto opravu bronzovej plastiky meča, ktorého autorom je akademický sochár Marián Žilík, platilo z vlastných zdrojov.

Podľa zverejnenej zmluvy o dielo dedič autorských práv podmienil súhlas na odbornú opravu diela určením konkrétneho zhotoviteľa, ktorou je firma Arsštuk z Modry. Mesto cenovú ponuku reštaurovania považovalo za primeranú.

Oprava meča stála 8 950 eur.

Predmetom zmluvy je okrem iného demontáž a prevezenie meča do ateliéru, výkop pre novú základovú dosku, odstránenie pôvodných kotviacich tyčí a vytvorenie nových nerezových tyčí, prevoz späť na pôvodné miesto s osadením reštaurovaného meča, dláždením a špárovaním dlažby. Záručná doba prác je 24 mesiacov.

Meč bol za posledné roky viackrát poškodený. Naposledy sa po náraze vozidla zlomil.

K nehode došlo 1. júla. K incidentu bola privolaná aj polícia. „Vodič vozidla Fiat Ducato pravdepodobne púšťal oprotiidúcu dodávku a pri vyhýbaní sa narazil prednou časťou vozidla do Pribinovho meča,“ uviedla vtedy nitrianska krajská polícia.

Výsledok dychovej skúšky na požitie alkoholu bol u vodiča negatívny. Polícia situáciu riešila ako škodovú udalosť a vodičovi na mieste uložila blokovú pokutu.

Vzhľadom na to, že nejde o prvú nehodu, sa aj na sociálnych sieťach objavujú otázky, či by nebolo vhodné meč premiestniť na menej frekventované miesto. Aj na túto otázku sa bude v pripravovanej reportáži pýtať Televízia Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password