Opatrenia v súvislosti s vtáčou chrípkou už neplatia

Opatrenia v súvislosti s vtáčou chrípkou v Nitre už neplatia. Obmedzenia boli zrušené v Drážovciach, na Zobore, Chrenovej a Kyneku.

Vtáčia chrípka bola v Nitrianskom kraji potvrdená na začiatku tohto roka, a to 9. januára. Zasiahla súkromný drobnochov hydiny v Zbehoch. O prípade sme informovali v článku Pri Nitre potvrdili výskyt vtáčej chrípky.

Nariadené bolo 3 kilometrové ochranné pásmo a v okolí 10 km od výskytu nákazy prebiehalo pozorovanie. Tieto opatrenia boli v polovici februára zrušené.

Opatrenia v súvislosti s vtáčou chrípkou zrušila Regionálna veterinárna a potravinová správa v Nitre. „A to aj z dôvodu, že všetky nariadenia RVPS sa zrealizovali a nebol zaznamenaný ďalší výskyt ochorenia u zvierat,“ informoval hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Ďalšiemu šíreniu nákazy sa podarilo zabrániť vhodnými opatreniami, ako napríklad dezinfekciou chovných priestorov a minimalizovaním počtu ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so zvieratami. Opatrenia mali kontrolovať a tlmiť chorobu a zároveň brániť šíreniu nákazy. Subtyp chrípky H5N8, ktorý sa vyskytol aj v Zbehoch, bol koncom minulého roka a začiatkom roka 2020 potvrdený aj v susednom Poľsku, ktoré je najväčším producentom hydiny v Európskej únii.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password