Okružná túra na Dražovský kostolík potrvá 4 hodiny, vítaní sú aj študenti či pracujúci zo zahraničia

Športový klub mládeže OTI pozýva okružnú túru na Dražovský kostolík, ktorá sa uskutoční už túto sobotu 25. júna.

„Turistický výlet sa začne pri Liečebnom ústave Zobor pri orientačnej tabuli o 10.00. Odtiaľ pokračujeme po Svätojakubskej ceste až na Dražovský kostolík. Cesta tam by mala trvať približne hodinu. Pri kostolíku bude prestávka na obed a piknik, a takisto obhliadka kostolíka. Naspäť pôjdeme cez Pliešku so zastávkou pri „Nitrianskom Stonehenge“ a zostup dole bude pokračovať cez Meškov vrch späť pri liečebný ústav. Odtiaľ môžu účastníci pokračovať do Nitry peši alebo využiť mestskú dopravu,“ povedala nám spoluorganizátorka akcie Lucia Svatá.

Túra na Dražovský kostolík je ľahká 4-hodinová turistika vhodná pre každého, kto má chuť spoznať okolie Nitry.

„Mládež, seniori a aj rodiny s deťmi sú vítané, tempo chôdze prispôsobíme potrebám skupiny a každú hodinu si spravíme 10-minútovú prestávku,“ pokračuje L. Svatá. Vítaní sú predovšetkým cudzinci, ktorí študujú, pracujú či bývajú v Nitre a okolí. „Náš inštruktor hovorí slovensky, anglicky, španielsky a francúzsky. Súčasťou túry bude aj piknik s vyhliadkou, preto odporúčame priniesť si „lepeňák“.“

Počet miest je obmedzený na 15 účastníkov a prihlásiť sa môžete zdarma registráciou cez online formulár. Účasť organizátori potvrdia e-mailom spolu s inštrukciami k turistickému výletu.

Turistický výlet bude viesť koordinátorka športových podujatí Patrícia.

Foto: Novembrový prechod záhadným Tríbečom, vedený športovou inštruktorkou a študentkou UKF Annou (OTI Slovakia)

Prečítajte si aj krátky rozhovor s organizátorkou podujatia Luciou Svatou:

Kto a čo je OTI?

Občianske združenie OTI (Outdoor – Tradition – Innovation) je športová organizácia založená v Nitre a je zameraná na vzdelávanie miestnej komunity prostredníctvom športu a neformálneho vzdelávania. Na regionálnej úrovni OTI organizuje športové aktivity v rámci iniciatívy Sport4all, túry, semináre, športové súťaže, kultúrne podujatia a dobrovoľnícke aktivity (zber smetí v prírode). OTI taktiež propaguje tradičné tance, hry a športy v spolupráci s folklórnymi súbormi. Na medzinárodnej úrovni sa OTI podieľa na Erasmus+ projektoch a spolupracuje s inými športovými klubmi a organizáciami, mládežníckymi organizáciami a školami naprieč celou Európou. Zakladajúci členovia občianskeho združenia sú športoví inštruktori, učitelia, pracovníci s mládežou a univerzitní študenti UKF v odbore učiteľstvo telesnej výchovu, šport a rekreácia.

Kedy a ako vznikol nápad organizovať turistické výlety?

Outdoorovým aktivitám a turistike sme za začali viac venovať v posledných dvoch rokoch, keď bol náš pohyb počas pandémie obmedzený na výlety osamote na čerstvom vzduchu v rámci okresu. Minulý rok OTI vstúpilo do národnej športovej organizácie – Klubu slovenských turistov. Naším cieľom je organizovať otvorené turistické podujatia pre členov a nečlenov výhradne zdarma. Motivovať nielen mladých ľudí stráviť zmysluplný čas v prírode a spoznať Slovensko a podobne naladených ľudí. Turistické výlety organizujú naši členovia a dobrovoľníci. Minulý rok sa naši členovia v spolupráci s Klubom slovenských turistov a Univerzitou Mateja Bela vyškolili za inštruktorov pešej turistiky a tým získali potrebnú kvalifikáciu a oprávnenie viesť skupinu po turistickej trase. Tento rok sa školia ďalší dvaja naši členovia a momentálne sa pripravujú na špeciálnu časť inštruktorskej skúšky, ktorá sa bude konať na jeseň na Donovaloch.

Uskutoční sa Okružná túra na Dražovský kostolík prvýkrát či už bola podobná akcia? Aké podujatia ešte plánujete?

Turistiku pre všetkých v okolí Nitry organizujeme po šiestykrát. Začali sme na jeseň minulého roku, keď sme zorganizovali prvý turistický výlet na Dražovský kostolík, potom na Pyramídu, z Jelenca na Gýméš a prechod cez záhadný Tribeč. Počet členov v skupine je limitovaný, aby sme zabezpečili bezpečný pohyb v prírode a s ohľadom na ochranu prírody. Okrem turistických podujatí v auguste organizujeme pri Ružomberku vo Veľkej Fatre letný tábor pre deti a mládež zo Slovenska, Čiech a Poľska zameraný na tradičné hry. Zúčastnia sa ho mladí folkloristi, športovci, ale aj tí, ktorí pravidelne nešportujú, ale radi sa zahrajú s rovesníkmi. Na jar 2023 budeme organizovať medzinárodný tréning zameraný na revitalizáciu zelených ciest, tzv. Greenways (napr. opustené železničné trate) a ich využitie pre šport a rekreáciu. V budúcnosti chceme prepojiť turistiku s poznávaním kultúrneho dedičstva a organizovať gastro-turistické výlety nielen na Slovensku.

Ďakujem za rozhovor.

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password