Okrem nedostatku ambulantných lekárov sú problémom aj sestričky. Každý obvodný lekár by potreboval aspoň dve

Viacero ambulancií v Nitrianskom je zatvorených, lebo nemá lekára. Situácia v kraji by sa podľa predsedu NSK mohla zlepšiť do dvoch rokov.

Foto ilustračná: Unsplash.com

Chýbajúci ambulantní lekári sú problémom aj pre Nitriansky kraj. Podľa lekárky a krajskej poslankyne Moniky Kolejákovej by náš kraj mal mať 319 ambulancií obvodných lekárov pre dospelých, no jedna pätina je zatvorená, lebo lekára nemá.

„U detí je to trochu lepšie. Mali by sme mať 119 a máme jednu desatinu zatvorenú,“ dodáva Kolejáková.

Ako problematickú uvádza výchovu lekára, ktorá trvá približne tri roky a údaj, že 71 % absolventov medicíny v Bratislave sú ženy, a tie si často po štúdiu chcú založiť rodinu.

Chýbajú aj sestry.

Podľa slov poslankyne zo stredných zdravotníckych škôl len 50 % absolventov ide ďalej do zdravotníctva. Situáciu zhoršuje aj nedostatok zdravotných sestier. „Aby ste veci stíhali pre také kvantum pacientov robiť, každý obvodný lekár by potreboval minimálne dve sestry, aby vedeli čiastočne nahradiť jeho prácu,“ vyjadrila názor Monika Kolejáková.

Niečo za niečo. Situácia by sa mohla zlepšiť do dvoch rokov.

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík hovorí, že kraj má dobré vzťahy s miestnymi nemocnicami, ktoré žiadajú, aby kraj produkoval študentov, respektíve absolventov zdravotníckych škôl. Na druhej strane kraj zase bude chcieť, aby nemocnice produkovali obvodných lekárov, ktorých je nedostatok.

„Nie je to vec, ktorú vieme vyriešiť za mesiac, za dva, ale ja pevne verím, že takýmto spôsobom do dvoch rokov sa situácia v Nitrianskom kraji zlepší,“ dodal predseda NSK.

Celú reportáž o téme chýbajúcich ambulantných lekárov si môžete pozrieť na webe Televízie Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password