Okrem kníh ľudí prilákal aj 2. ročník Kvapky krvi

Pomoc prospešná pre obdarovaných i darcov.

Darcovstvo krvi, stále patrí k forme pomoci, ktorá dokáže prilákať viacerých nezištných ľudí. V Krajskej knižnici Karola Kmeťka v NItre sa rozhodli v spolupráci s Národnou transfúznou službou zorganizovať v poradí 2. ročník Knižničnej kvapky krvi. Prvýkrát so toto podujatie uskutočnilo pred rokom pri rovnakej príležitosti – týždni slovenských knižníc. Podľa Ľudmily Hlavatej vedúcej oddelenia knižnično-informačných služieb, je Kvapka krvi kvázi slávnostným otvorením spomínaného týždňa.

„Ďakujeme všetkým, ktorí dnes darovali ,pomyselnúʽ kvapku krvi v knižnici. Veľmi si to vážime a veríme, že budúci rok vás bude zase viac. Pre dobrú vec sa to oplatí,“ vyjadrila vďaku Krajská knižnica.

Samozrejme, aj tento mobilný odber sa riadil podmienkami Národnej transfúznej služby. Všetci potenciálni darcovia najprv vyplnili dotazník. Ak si neboli istí, či môžu krv darovať, absolvovali rozhovor s prítomným lekárom, ktorý im poradil, a vzorka krvi prešla pred samotným odberom priližne 400 ml krvi, rýchlym vyštrením. Pre návštevníkov a darcov bolo pripravené aj občerstvenie.

Odmenou pre darcov bolo okrem dobrého pocitu ročné zápisné do knižnice zdarma, prípadne kniha, ktorú si odniesli ako dar.

Podľa Národnej transfúznej služby má darcovstvo prospešné zdravotné účinky aj pre darcov. Darovanie krvi je totiž akýmsi tréningom organizmu na situácie spojené so stratou krvi, prispieva k regenerácii organizmu a tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek.

Reportáž z podujatia uvidíte aj v spravodajstve TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password