Odpad netriedime dostatočne, aj keď môžeme

Analýza odpadu, ktorú vykonali desiatky študentov, povedie k niekoľkým nápravným opatreniam, cieľom ktorých bude priviesť obyvateľov k poznaniu, že triediť odpad sa oplatí.

Štyri desiatky študentov oboch nitrianskych univerzít sa pred časom zapojili do prvej masovej analýzy odpadkov zo sídlisk aj z rodinných domov v Nitre. V overaloch, s respirátormi a ochrannými rukavicami sa v areáli Nitrianskych komunálnych služieb prehŕňali 2,5 tonami odpadkov z Čermáňa a z Klokočiny.

Analýzu zorganizovalo mesto Nitra. „Chceli sme zistiť, koľko je v zmesovom komunálnom odpade takých smetí, ktoré by mali byť vytriedené. Na základe toho mesto Nitra spraví sériu opatrení a pripraví informačnú kampaň na zvýšenie povedomia o triedení odpadu,“ povedal Martin Pavelka, referent pre odpadové hospodárstvo z nitrianskej radnice.

Netriedenie odpadu má na samosprávu environmentálny, ale aj ekonomický dopad. Platí rovnica, že čím menej sa vytriedi, tým viac odpadu musí mesto vyvážať na skládku a tým viac za skládkovanie zaplatí.

Na skládke to nebudú týždne ani roky, kým sa odpad rozloží. Potrvá to desiatky, stovky, možno až tisícky rokov, v prípade skla určite. Potom skládku len prekryjeme zeleňou a tvárime sa, že tu nikdy nebola, lebo ako sa hovorí – čo oko nevidí, to srdce nebolí,“ upozornila Zuzana Pucherová, pedagogička z nitrianskej katedry ekológie a
environmentalistiky.

Zuzana Pucherová upozornila, že uloženie odpadu na skládku sa premietne do poplatkov, ktoré potom platia aj tí, čo odpady separujú poctivo.

Prvá takáto analýza v Nitre ukázala, že najväčší podiel odpadkov, ktoré mohli byť vyseparované z rodinných domov, tvoril záhradný bio odpad (16 %). Po ňom
nasledovali plasty, textil a kuchynský bioodpad. Všetky tri zložky odpadu boli zhodne zastúpené štyrmi percentami.

„Víťaz“ rebríčka v kategórii rodinné domy prekvapuje aj preto, že všetky domácnosti majú k dispozícii 120-litrovú nádobu na bio odpad, ktorú NKS vyvážajú raz za dva týždne.

Pri analýze odpadu z bytoviek sa zistilo, že najväčší podiel nevytriedeného odpadu tvorí textil, po ktorom nasledujú plasty. Obe komodity dosiahli šesťpercentný podiel. Kuchynský bioodpad tvoril štyri percentá.

„Získané dáta považujem za veľmi užitočné. Mesto ich použije na nastavenie si cieľov v odpadovom hospodárstve do budúcich rokov. Správnymi opatreniami dokážeme znížiť negatívny dopad netriedenia na životné prostredie, na ekonomiku mesta a v konečnom dôsledku aj na peňaženky všetkých občanov,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Konkrétne opatrenia navrhnú odborníci na odpadové hospodárstvo. Môžu nimi byť napríklad pridanie nádob na separovaný odpad alebo zmena frekvencie jeho vývozu.

Zdroj foto: Roman Oravec, Mesto Nitra

Televízia Nitrička

Forgot Password