Od júna bude darovanie krvi jednoduchšie: Jedna z prvých Kvapiek krvi sa uskutoční u nitrianskych hasičov

Dlhé mesiace bolo darovanie krvi z dôvodu pandémie obmedzené. Vzhľadom na nevyhnutné protiepidemické opatrenia sa nekonali ani mobilné výjazdy – Kvapka krvi. Národná transfúzna služba (NTS) SR vyzývala darcov aj prvodarcov k darovaniu krvi aspoň v priestoroch jednotlivých staníc.

foto ilustračná (pixabay.com)

Od 1. júna bude darovanie jednoduchšie, mobilné výjazdy sú opäť povolené.

„Národná transfúzna služba SR informuje, že v súvislosti so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou COVID-19 a postupným spúšťaním plánovaných operačných zákrokov, obnovuje od 01. júna 2021 darovanie krvi prostredníctvom mobilných výjazdov,“ uvádza NTS. Mobilné výjazdy sa budú konať s prihliadnutím na bezečnostné a hygienické opatrenia. Tí, ktorí majú záujem zorganizovať Kvapku krvi formou mobilného odberu, môžu NTS kontaktovať na emailovej adrese mobilnyvyjazd@ntssr.sk.

U nitrianskych hasičov sa tento rok uskutoční už 19. ročník hasičsko-policajnej kvapky.

Kvapka krvi na hasičskej stanici (foto: FB HaZZ)

Darovanie bude prebiehať v spolupráci s Policajným zborom SR a Národnou transfúznou stanicou Nitra v priestoroch Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Nitre na Dolnočermánskej ulici 64 v utorok 29. júna od 8.00 hod. „Účasť na odbere je potrebné nahlasovať osobne, telefonicky na tel. číslo 0917560125 alebo mailom na michal.varga2@minv.sk najneskôr do 20. júna 2021. Na stretnutí sú vítaní aj prvodarcovia, rodinní príslušníci a známi,“ informuje HaZZ.

V súvislosti s koronavírusom je potrebné dodržať určité opatrenia.

Darca, ktorý už podstúpil očkovanie proti ochoreniu Covid-19, môže krv znovu darovať najskôr 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo najskôr 28 dní po aplikácii očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson), upozorňujú hasiči.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password