Od 1. januára už budeme zálohovať aj plastové fľaše a plechovky

Zálohované obaly budete môcť vrátiť vo viac ako 2 000 slovenských prevádzkach a cieľom je vyzbierať 90% nápojových obalov.

Za každú plastovú fľašu či plechovku od nápojov zákazník pri kúpe zaplatí záloh 15 centov, ktorý po vrátení do obchodu dostane v plnej výške naspäť. Nápojové obaly však musíte priniesť do obchodu neskrčené. Zálohovať sa budú všetky plastové a kovové nápojové obaly od 0,1 do 3 litrov, s výnimkou mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Označovanie zálohovaných fliaš a plechoviek bude jednotné – zálohované obaly majú na etikete „Z“ v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“.

„Iba jednorazové nápojové obaly s takýmto označením sa zálohujú a po vrátení na odberné miesto za nich dostanete 15 eurocentov. Ostatné plastové fľaše a plechovky je potrebné vyhodiť do žltej nádoby na triedený zber tak ako doteraz,“ informuje mesto Nitra na sociálnej sieti.

Spotrebiteľ dostane záloh späť po vrátení nápojových obalov na odberné miesto. Nápoje sa budú vracať do odberného automatu – zálohomatu. Do zálohového systému je zaregistrovaných už viac ako 2 000 odberných miest, z čoho viac ako tisíc malých predajní po celom Slovensku, ktoré budú odoberať obaly dobrovoľne.

Televízia Nitrička

Forgot Password