Očkujú už aj zamestnancov spoločností, ktoré zabezpečujú dodávky energií

Vakcinácia na Slovensku pokračuje očkovaním zamestnancov spoločností, ktoré dodávajú energie.

foto: MZ SR

Rezort hospodárstva informoval, že po rokovaniach s ministerstvami zdravotníctva a vnútra prišlo na rad 53 zamestnancov Slovenských elektrární, ktorí zodpovedajú za chod atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Tá je totiž pre krajinu kľúčová, vyrába až 53 % zo všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku. Očkovanie je dobrovoľné, využíva sa vakcína AstraZenece, ktorá je určená pre ľudí vo veku do 55 rokov.

Zaočkovaných je aj 23 kľúčových zamestnancov Západoslovenskej distribučnej spoločnosti.

„Som rád, že sa to podarilo, nevyhnutne potrebujeme zaočkovať ľudí, ktorých odbornosť je doslovne životne dôležitá pre zabezpečenie základného chodu štátu. Verím, že tento krok prispeje k plynulej dodávke elektriny, plynu, tepla či vody. V žiadnom prípade nepôjde o očkovanie manažmentu spoločností, ale iba vybraných kľúčových zamestnancov,“  dôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. 

Rezort hospodárstva pripravil zoznam približne 6000 kľúčových zamestnancov patriach pod takzvanú kritickú infraštruktúru a subjekty hospdárskej mobilizácie. Zoznam pracovníkov, ktorí môžu byť v najbližšom čase očkovaní, sa týka najmä tých spoločností, ktoré zabezpečujú prenos a distribúciu energií. „Tieto potrebujú na bežný chod nielen domácnosti, ale aj priemysel či nemocnice – napríklad aj na pohon pľúcnych ventilácií, svietenie a kúrenie v priestoroch, kde sa očkuje,“ vysvetľuje Karol Galek.

Podľa jeho slov viaceré spoločnosti hlásia nárast chorobnosti, napriek tomu dodávky energií, ktoré zabezpečujú, nie sú nateraz obmedzené ani ohrozené.

Voľných termínov na očkovanie je málo, ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že to tak bude aj najbližšie dni. Nestabilita vychádza z prispôsobovania sa aktuálnym dodávkam vakcín, ktoré nie sú dodávané vždy podľa plánu. Rezort zároveň vytvára aj rezervu na preočkovanie najmä vakcínami od spoločností Moderna a Pfizer. S očkovaním prvou a druhou dávkou sa pokračuje v zariadeniach sociálnych služieb, očkovanie má prebiehať aj u pedagógov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password