Ochranné štíty pre zdravotníkov tlačia aj v Nitre

Na nedostatok pomôcok reaguje Katedra informatiky FPV UKF.

Tlač ochranných štítov pre zdravotníkov sa rozbehla aj na UKF v Nitre, ktorá na výrobe spolupracuje so ZŠ J. A. Komenského v Tvrdošovciac. Potrebné materiály boli poskytnuté cez projekt IT Akadémia. „Zo Španielska sa k nám dostal optimálnejší model, ktorý nepotrebuje šrouby a funguje na určitej forme klipu. Spotrebuje menej materiálu a tým pádom je 3D tlač rýchlejšia,“ uvádza katedra.

zdroj: Katedra informatiky FPV UKF v Nitre

S nápadom ich inšpirovala inciatíva Pomôž nemocnici.

Na katedre sa pri výučbe snažia využívať nové technológie a niektorí zamestnanci a doktorandi majú aj súkromné 3D tlačiarne. Katedra sa už minulý rok zapojila aj do medzinárodného projektu Erasmus+ 3D Printing Support Services for Innovative Citizens v Írsku, kde sa dalo získať množstvo potrebných skúseností.

„Nápad na tlač prišiel spoločne, keďže v aktuálnej situácii si musíme všetci pomáhať, a pokiaľ je možnosť aspoň týmto málom prispieť, tak sme povinní tak urobiť,“ hovorí Jaroslav Reichel z FPV UKF.

zdroj: Katedra informatiky FPV UKF v Nitre

S otázkou materiálu (okrem vlastných zdrojov) pomáhajú aj stredné a základé školy z kraja, ktoré ho majú k dispozícii. Tlač jedného štítu je pomerne pomalý proces, ktorý trvá približne 2 hodiny. Na katedre využívajú model, ktorý obsahuje 2 kusy, čím sa tlač optimalizuje na približne 3,5 hodiny.

Testovacie vzorky už putovali k zdravotníkom do nemocníc v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password