Ochrana verejnosti alebo podpora narkomanov?

Na autobusovej stanici v Nitre bude bezpečnostný kontajner na injekčné striekačky.

Bezpečnostný kontajner na striekačky s názvom Fixpoint bude umiestnený na autobusovej stanici v Nitre, neďaleko verejných toaliet. Kontajner osadí združenie Storm, ktoré sa dlhodobo venuje prevencii drogovej závislosti. Storm funguje od roku 2002 a pôsobí v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Pred pol rokom bol práve v Trnave nainštalovaný prvý takýto typ kontajnera na Slovenku. Nitra tak bude druhým mestom, kde bude mať verejnosť možnosť bezpečne odhodiť injekčné striekačky.

„Som rád, že zástupcovia mesta Nitry nezatvárajú oči pred problematikou užívania drog v našom meste a nad ťažkosťami, ktoré s týmto javom súvisia,“ povedal Pavel Ščasný, štatutárny zástupca združenia Storm.

Hlavným argumentom osadenia kontajnera je bezpečnosť širokej verejnosti. Storm sa týmto spôsobom snaží znížiť riziko prenosu ochorení spôsobených krvou na použitých striekačkách. Nádobu budú pracovníci združenia pravidelne kontrolovať a jej obsah bezpečne zlikvidujú v súlade so zákonom.

,,Túto nádobu dávame preto, aby sme sa vyhli nachádzaniu striekačiek na zemi v meste, čo sa nám reálne deje. Nádoba Fixpoint je určená pre injekčných užívateľov drog, ktorí nechcú nosiť pri sebe použité injekčné striekačky, ale zároveň ich nechcú len tak odhodiť do trávnika, alebo na pieskovisko,“ dodal Ščasný.

Rozhodnutie osadiť takýto kontajner však niektorých obyvateľov znepokojuje. Myslia si, že vďaka bezpečnej možnosti odhodenia striekačiek začne drogy užívať väčší počet ľudí.

„Nie je to dobrý nápad. Užívanie takýchto návykových látok je nelegálne a malo by sa bojovať proti tomu, aby ich ľudia brali a nie ich v tom ešte podporovať. Chodím kvôli práci cez autobusovú stanicu takmer každý deň, niekedy v skorých ranných hodinách. To sa mám teraz na tých narkomanov pozerať? Mali by ich radšej všetkých pozatýkať,“ povedal nám obyvateľ mesta.

Fixpoint bude funkčný od stredy 17. júla.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password