Ocenili darcov krvi

Nezištne pomohli tým, ktorí to neraz najviac potrebujú.

Predstavte si, že vstúpite do miestnosti a v nej nájdete ľudí, ktorí pravdepodobne zachránili niečí život. Reč je o 222 darcoch krvi z Nitrianskeho kraja. Za svoje neoceniteľné zásluhy im boli udelené ceny červeného kríža. V Nitre prebieha udeľovanie cien dvakrát ročne, prvé je letné a druhé zimné-predvianočné oceňovanie.

„Ocenených bolo 113 bronzových darcov, 65 z nich dostalo striebornú Janského plaketu a 36 zlatú. Diamantovú plaketu si odnieslo 5 darcov a 3 dosiahli Kňazovického plaketu,“ informuje Beáta Miškovičová, riaditeľka Územného spolku Nitra, Slovenský červený kríž.

Posledná spomínanú plaketa je pomenovaná po Jánovi Kňazovickom pedagógovi a chirurgovi z Košíc. Na jej získanie je v prípade žien potrebných 80 a viac odberov, mužom je udelená za 100 a viac odberov. Tento systém hodnotenia však neznamená, že držitelia tohto ocenenia musia byť len ľudia v pokročilejšom veku. Ak totiž darujete krvnú plazmu, odbery sa vám rátajú dvojnásobne.

Zdroj: Pixabay.com

Pre bližšie informácie táto tekutá zložka krvi obsahuje rôzne druhy proteínov. Práve tie zabezpečujú napríklad zrážanie krvi pri poraneniach a obranyschopnosť pred infekciami. Plazmu môžeme darovať častejšie ako krv, približne raz za 14 dní a jej odber trvá približne 45 minút.

Ako uvádza Dagmar Mináriková, držiteľka plakety a predsedníčka spolku Červeného kríža v Mojmírovciach, odmenou za darovanie krvi nie je len ocenenie, ale hlavne dobrý pocit. Dodáva, že ľahnúť si na lôžko a uvedomiť si, že týmto zachránite niečí život, je naozaj niečo neuveriteľné.

Chceli by ste svojou troškou prispieť aj vy? Darovanie je naozaj jednoduché a trvá približne 10 minút. Stačí mať od 18 do 60 rokov a vážiť viac ako 50 kg. Samozrejmé je aj fyzické zdravie, ktoré pred darovaním preveria lekári krvným testom. Zoznam pracovísk, kde môžete krv poskytnúť, nájdete na stránke pracovísk Národnej transfúznej služby SR.

Zdroj: Pixabay.com

Darcovstvo krvi je aj v dnešnej dobe považované za prejav spolupatričnosti, krv nedokážeme aj napriek pokrokom v medicíne vyrobiť, preto sa musíme spoľahnúť na láskavosť iných. Ďakujeme tým, čo sa rozhodli prispieť svojou krvou a veríme, že časom ich pribudne omnoho viac.

Ak chcete vedieť viac o tomto podujatí kliknite na reportáž z TV Nitričky.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password