Ocenenie za pomoc pilotovi z havarovaného lietadla

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky ocenilo pomoc mladých mužov.

Minister obrany SR Peter Gajdoš ocenil dvoch mladých mužov za pomoc, ktorú poskytli pilotovi havarovaného stíhacieho lietadla MiG-29. Z nehody, ktorá sa stala v sobotu večer pilot vyviazol živý, no nikto z okoloidúcich vodičov mu nezastavil a nepomohol. Až na Ľuboša Hana a Lukáša Lendela.

Za svoj čin, rozvahu a ľudské správanie boli ocenení medailou ministra obrany 3. stupňa.

„Aj vďaka ich reakcii a pomoci je náš pilot v poriadku, aktuálne už v domácom liečení – v kruhu svojich najbližších. Jeho život a zdravie sú pre mňa naozaj to najdôležitejšie a preto som mal potrebu osobne im poďakovať za to, že mu pomohli. Ešte raz úprimná a srdečná vďaka,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Dvojici osobne poďakoval aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko a veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda. „Ozbrojené sily SR sú tu pre občanov a verím, že to platí aj naopak. Títo mladí muži sa zachovali ľudsky k nášmu vojakovi, čo je pre mňa úžasný príklad toho, ako máme vzájomne spolupracovať,“ ocenil poskytnutie pomoci generál Zmeko.

Ľuboš s Lukášom boli v sobotu na ceste z Nitry do Topoľčian, stopujúci pilot ich prekvapil. „Cestou sme videli človeka, ktorý stopoval – držal prilbu a mal uniformu. Zastavili sme a keď nám povedal, že je pilot bojového stíhacieho lietadla MiG-29, ktorý sa katapultoval, boli sme v šoku,“ opísal situáciu Lukáš Lendel. Dvojica pilotovi pomohla, komunikovala s dispečingom 112 a čakala do príchodu záchranných zložiek. „Je to niečo, čo by mal v danej situácii urobiť každý – pomôcť človeku,“ dodal Lukáš.

K nehode došlo v sobotu 28. septembra 2019 cca o 21.30 h. Pilot, ktorý sa katapultoval zo stíhacieho lietadla MiG-29, dopadol v priestore obce Podhorany, pričom ešte predtým nasmeroval stíhacie lietadlo do neobývanej oblasti. To sa zrútilo približne 5 km od miesta dopadu pilota, do priestoru pri obci Nove Sady – časť Ceroviny pri Nitre.  Príčina nehody je predmetom vyšetrovania.

Zdroj foto: fb Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password