Stav nitrianskej Kalvárie chcú zachrániť adopciou kaplniek

Časť lokality bola už opravená, budúci rok majú prísť na rad ostatné zastavenia krížovej cesty.

Kultúrne pamiatky sú podľa farnosti na nitrianskej Kalvárii v zlom stave, potrebujú rýchlu pomoc, a teda aj financie na obnovu krížovej cesty, kaplniek a farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie.

Rekonštrukčné a revitalizačné práce majú začať budúci rok.

Na Kaplnke božieho hrobu bola v minulosti vymenená strecha, takisto sa opravili aj tri kríže, ktoré sa nachádzajú hore na vŕšku Kalvárie. Teraz majú rekonštrukciou prejsť ostatné zastavenia krížovej cesty, rovnako aj Kaplnka sv. Anny a najsvätejšej trojice.

Nitrianska kalvária je pútnickým ale aj turistickým miestom, kde sa denne vystrieda množstvo návštevníkov.

V rámci projektu je v pláne aj realizácia nového modlitebného zátišia. „Chceme v parku na takom nenápadnom skrytom mieste vybudovať priestor Guadalupskej Panny Márie,“ vysvetlil páter Igor Kráľ. Nitrianske biskupstvo víta projekt obnovy Kalvárie a tieť prispelo finančnou čiastkou na revitalizáciu. „Stotožňujeme sa so zámerom farnosti Nitra Kalvária, ktorá zvolila takýto postup,“ vyjadril sa hovorca nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký, pričom dodal, že sa obrátia aj na štátne orgány. Predpokladaná suma rekonšturkcie je 200 tisíc eur.

Pomôcť môže ktokoľvek, jedným zo spôsobov je práve adopcia kaplnky.

Človek ochotný adoptovať si kaplnku sa zaviaže po dobu 5 rokov prispievať 1000 eur ročne. „Samozrejme nejde o nadobudnutie vlastníckeho vzťahu k tejto kaplnke, ale ide o formu spolufinancovania. Farnosť na základe tých dotácií a vyzbieraných peňazí preberie tú hlavnú časť financovania opravy jednotlivých zastavení krížovej cesty a ten kto sa rozhodne pre adopciu kaplnky sa stane vlastne donorom,“ objasnil páter Igor Kráľ.

Podrobnejšie informácie o opravách na Kalvárii na dozviete v reportáži TV Nitrička.

foto: TV Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password