Obmedzeniam odzvonilo. Končí aj núdzový stav

Sme takmer voľní. Výrazné uvoľňovanie prinieslo voľný prechod cez hranice, otvorenie nočných klubov i návrat všetkých detí do škôl. Núdzový stav na Slovensku končí uplynutím 13. júna.

Niektoré nariadenia úplne zanikajú, mnohé sa menia na odporúčania. Vydýchnuť si môžu prevádzkovatelia reštaurácií a barov. Desať štvorcových metrov na osobu a dva metre odstup už nemajú príkazom. Zelenú dostali detské kútiky v obchodných centrách i nočné kluby. Sanitárne nedele v obchodoch však naďalej zostávajú v platnosti.

Do lavíc na týždeň zasadnú aj štredoškoláci.

Po predchádzajúcom uvoľnení opatrení chodili do škôl len žiaci 1. až 5. ročníka a niektoré deti do materských škôl. Po novom základné a stredné školy otvárajú svoje brány pre všetkých študentov. Posledných sedem dní školského roka majú žiaci i učitelia využiť na ukončenie ročníka, odovzdanie učebníc a vybavenie všetkých potrebných náležitostí. Účasť detí však ostáva dobrovoľná. „Rodičom, ktorí nedajú svoje deti do školy, ale ostanú s nimi doma bude preplatené ošetrovanie člena rodiny,“ informuje ministerstvo školstva. Skúšanie či testovanie však minister neodporúča. S návratom detí dochádza aj k úprave niektorých opatrení. Viaceré sa rušia a jedna povinnosť pribúda – zriaďovatelia musia zverejniť oznamu na vchodových dverách školy, za akých podmienok môže dieťa/žiak do zariadenia nastúpiť.

Foto: FB Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Rúška sú od stredy dobrovoľným doplnkom.

Prekrytie horných dýchacích ciest v interiéri ostáva naďalej povinné, aj tu však platia výnimky, ako napríklad deti do troch rokov veku, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, deti v školách a v škôlkach, nevesty, ženísi, deti na prvom svätom prijímaní, návštevníci wellness a umelých kúpalísk a podobne. V exteriéri sa rúška odporúčajú, len ak je vzdialenosť medzi osobami, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti menšia ako 2  metre. Ochorenie COVID-19 patrí medzi kvapôčkovú infekciu a šíri sa primárne vzdušnou cestou pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní. „Prekrytie horných dýchacích ciest je jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Foto: Pixabay.com

Epidemiológovia odporučili zaviesť voľný cezhraničný pohyb.

Od stredajšieho rána je zrušená povinná štátna karanténa, domáca eKaranténa ostáva na báze dobrovoľnosti. Ján Mikas však ľudí vyzval, aby sami po návrate kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva, išli do domácej karantény a po pár dňoch sa dali otestovať na prítomnosť COVID-19. Druhá vlna je stále reálny strašiak, na zodpovedné konanie preto apeloval aj premiér Igor Matovič: „Môžeme sa však dostať do problémov, ak zodpovednosť neunesieme.“

Okrem Rakúska, Česka a Maďarska tak môžeme slobodne cestovať do ďalších 16 krajín. Ide o Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Slovinsko a Švajčiarsko. Voči týmto krajinám sa otvára akákoľvek možnosť dopravy – vlaková, autobusová aj letecká. So všetkými štátmi však neplatia bilaterálne dohody, preto je potrebné si pred vycestovaním overiť, či daná krajina otvorila hranice voči Slovensku. Zoznam bezpečných krajín by sa v závislosti od epidemiologickej situácie v cudzine mal aktualizovať každé dva týždne.

Foto: Pixabay.com

Núdzový stav, vyhlásený 16. marca kvôli pandémii koronavírusu uplynutím 13. júna na Slovensku končí a nebude sa predlžovať.

Návrh na zrušenie tohto stavu schválila vláda na stredajšom rokovaní. K tomuto dátumu sa ruší aj pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zákaz uplatňovania práva na štrajk. Zákaz pokojne sa zhromažďovať bol zrušený už v stredu 10. júna. Mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády z 11. marca 2020 však naďalej trvá aj po ukončení núdzového stavu.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password