Obľúbené Lego oslavuje 100 rokov

V stredu 8. júna uplynulo celé storočie od narodenia zakladateľa najpopulárnejšej stavebnice pre deti.

Rodinná spoločnosť Lego bola založená dánskym vizionárom Godtfredom Kirkom Christiansenom v rokoch 1957 – 1979. Jeho predchodcom, ktorý vyrábal hračky z lega bol Christiansenov otec, tesár Ole Kirk Christiansen. Práve on si v meste Billunde otvoril malú stolársku dielňu, kde spočiatku vyrábal nábytok.

Osud však zasiahol a dielňu zachvátil požiar. Do toho prišlo obdobie veľkej hospodárskej krízy, ktorá postihla celé Dánsko. Ole sa tak rozhodol vyrábať malé hračky pre deti. Jeho prvotiny obsahovali modely autíčok, lietadiel, lodiek či autobusov. „Pri výrobe hračiek mu od 12 rokov pomáhal jeho tretí syn Godtfred Kirk Christiansen. Narodil sa 8. júla 1920 v Billunde a popri otcovi sa postupne vypracoval na zručného výrobcu a zlepšovateľa hračiek, ktoré od roku 1932 začali produkovať pod značkou Lego,“ uvádza portál teraz.sk.

Prvé návrhy hračiek zakladateľa Legolandu vznikli v roku 1937, keď mal len 17 rokov. V tom čase firma začala produkovať drevené kocky, ktoré si mohli zákazníci poskladať doma. O pár rokov neskôr však rodinný biznis opäť spomalil požiar v ich dielni. Majiteľov to však nezastavilo a pomocou pôžičiek si otvorili ešte väčšiu dielňu, ktorá dala prácu vyše 40 zamestnancom.

Koncom 40. rokov 20. storočia sa Godtfred inšpiroval nápadom britského psychológa H. F. Pagea, ktorý používal plastové kocky. Po pár pokusoch vyvinul ich finálnu verziu, ktorá sa začala predávať. Spoločnosť zaznamenala masovú expanziu ich produktov na trh. „V roku 1957 prevzal Godtfred Kirk Christiansen po svojom otcovi vedenie firmy a v roku 1958 získal patent na plastové kocky s vylepšeným spojom, ktorý zostave zabezpečil veľkú stabilitu,“ uvádza teraz.sk. V 1961 sa stal jediným majiteľom spoločnosti Lego. S ním na čele začala firma predávať svoje stavebnice do krajín ako Nemecko, Švajčiarsko, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Belgicko atď.

„Prvý zábavný park, tzv. Legoland, vybudovaný z iniciatívy Godtfreda Kirka Christiansena, otvorili v Billunde v roku 1968,“ informuje portál teraz.sk.

Postupne predal žezlo svojmu synovi Kjeldovi Kirkovi, ktorý sa ujal vedenia rodinnej firmy v roku 1979. Godtfred Kirk Christiansen zomrel niekoľko dní po oslave svojich 75. narodenín v 1955. Zdroje uvádzajú, že hoci neovládal žiadny cudzí jazyk a mal problémy s čítaním textov, vynašiel jednu z najobľúbenejších hračiek pre deti.

Zdroj foto: Pixabay.com

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password