Objednanie vyšetrenia na COVID-19 aj cez aplikáciu

Spustenie aplikácie pre verejnosť bolo plánované aj pred vypuknutím pandémie. Vzhľadom na aktuálnu situáciu jej vývoj urýchlili.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pokračuje v podpore zvyšovania informovanosti občanov. Pripravilo aplikáciu Moje ezdravie, ktorá obsahuje aktuálne opatrenia, nariadenia aj možnosť objednať sa na vyšetrenie COVID-19.

V aktuálne dostupnej verzii sú dôležité upozornenia a usmernenia.

„V aplikácii pre občanov Moje ezdravie ľudia jednoduchým a prehľadným spôsobom získajú informácie o aktuálne platných nariadeniach štátu a relevantných inštitúcii,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Zároveň to je aj jediná aplikácia, pomocou ktorej sa verejnosť môže priamo cez mobilný telefón objednať na vyšetrenie. Postupne by mali pribúdať aj ďalšie funkcionality, ako napríklad zaregistrovanie do domácej karantény.

Zdroj: NCZI

Aplikácie je dostupná pre používateľov systému Android aj Apple.

Stačí kliknúť na záložku „Požiadať o vyšetrenie“ a následne vyplnený formulár odoslať. „Každý vyplnený formulár resp. žiadosť bude spracovaná a posúdená lekárom,“ informuje NCZI. Do 24 hodín od odoslania žiadosti by mal zákazník formou SMS dostať pridelený čas a miesto testovania. „Odberné miesto vyberáme najbližšie k miestu vášho pobytu, ktoré ste uviedli,“ dopĺňa centrum.

Aplikácia bude priebežne dopĺňaná o ďalšie dôležité časti s informáciami o postupoch ako sa správať po návrate zo zahraničia, ale aj o prehľade otvorených prevádzok a služieb. Mala by obsahovať rôzne rady a tipy ako užitočne využiť čas doma, prípadne ďalšie aktualizované údaje. NCZI pripravuje aj sekciu s často kladenými otázkami a odpoveďami, ktoré budú vyberané z otázok smerovaných na infolinku NCZI.

„Našou snahou je okrem našej infolinky 0800 221 234 a webu korona.gov.sk aj takýmto spôsobom poskytnúť občanom to najpodstatnejšie, čo sa v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku udeje,“ uzatvára Blaškovitš.

Podobnou aplikáciu pre lekárov je eAlerts.

NCZI aplikáciu určenú pre lekárov doplnilo o najaktuálnejšie informácie o novom víruse. V zložke Koronavírus sa lekári dozvedia postup pre transport pacienta s podozrením na COVID-19, usmernenia hlavného hygienika aj prehľad webových stránok s relevantnými informáciami. Prostredníctvom aplikácie sú lekári informovaní o opatreniach vydaných Sociálnou poisťovňou či Úradom verejného zdravotníctva. „Odporúčame všetkým lekárom, aby si aplikáciu eAlters stiahli a tá bude fungovať ako rýchly informačný kanál,“ dodal Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Obe aplikácie poskytuje NCZI bezplatne pre mobilné zariadenia používajúce iOS alebo Android.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password