Obchodný reťazec Martinus chcel dopredu zatvoriť, niektorí prenajímatelia nesúhlasili

Štyri dni dozadu napísal na sociálnej sieti šéf Martinusu Michal Meško status…

Prenajímateľom priestorov sa nepozdával jeho návrh zatvorenia prevádzok kníhkupectiev. Šéf Martinusu obdržal aj takéto správy: „S poľutovaním konštatujem, že Vám súhlas so skrátením otváracích hodín nemôžem udeliť, keďže zatiaľ prijaté obmedzenia sa na Vás ako prevádzku nevzťahuje a našou povinnosťou je pristupovať k všetkým prevádzkam jednotne. A preto Vás chcem požiadať, aby ste naďalej dodržiavali ustanovenia Nájomnej zmluvy a v pondelok dňa 16.03.2020 riadne a včas otvorili.“ Podpísaný: právnik. Ach,“ píše Michal Meško na sociálnej sieti.

Pixabay

Majiteľ z vlastnej iniciatívy žiadal o zatvorenie prevádzok aspoň na celý jeden týždeň, ak by to nebolo možné dožadoval sa aspoň skrátenia otváracích hodín. „Reakcie na našu žiadosť sa líšili od chápavých a povoľujúcich, cez zdržanlivé, prekvapené, až po arogantné. Keď prišiel príkaz na zatvorenie od vlády, mierne sa to zmenilo a niektorí zdržanliví zmenili svoj názor a povolili nám to. Aktuálne teda máme súhlas na zatvorenie od 4 prenajímateľov (Obchodná, Považská Bystrica, Martin, Nitra), od 5 stále čakáme na jednoznačnú odpoveď a 2 nám už dali rezolútne nie. Zatiaľ ich nemenujem, lebo verím, že dostanú rozum a nebudeme sa pri globálnej pandémii hrať na písmenká v zmluve, ak chce niekto chrániť svojich zamestnancov a zákazníkov, keď už oni to vidia inak,“ písal Michal Meško 12. marca.

Pixabay

Vzhľadom na včerajšie vyjadrenie vlády sa však situácia zmenila, núdzový stav nariaďuje otvoriť len obchody ako sú drogérie, potraviny, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, stravovacie zariadenia, predajne novín, pošty, banky, poisťovne, čerpacie stanice, telekomunikační operátori, veterinárne ambulancie a obchody s potravou pre zvieratá.

Či sa to majiteľom nákupných centier pozdáva alebo nie, iné prevádzky budú musieť byť zatvorené a spomínané obchody zas otvorené, aj keby to malo pre OC znamenať nie práve ekonomicky výhodné rozhodnutie.

Koľko presne bude toto rozhodnutie vlády stáť samotný reťazec odhaduje šéf Martinusu na približne 35 – 50 tisíc eur týždenne. „Máme za sebou dobrý rok, robili sme si vankúše, nejaký čas to zvládneme. Minimálne prvý týždeň pôjde všetkým zamestnancom, ktorí kvôli tomu budú musieť zostať doma, plný plat, bez potreby brať si dovolenku. Ďalšie týždne? Verím, že to budeme vedieť ako firma ťahať bez zásadného dopadu na ľudí čo najdlhšie,“ dodáva Michal Meško.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password