Obchody pre koronavírus zavádzajú stále prísnejšie opatrenia

Rúško, rukavice, žiadna hotovosť ani stravné lístky. Aké opatrenia v boji s novým koronavírusom zavádzajú slovenské obchody?

Vírus COVID-19 je vysoko virulentná nákaza šíriaca sa z čínskeho veľkomesta Wu-chan. Prešli približne tri mesiace a koronavírus dorazil aj k nám. V boji proti nemu zavádzame prísne opatrenia.

Jedným z prvých krokov viacerých obchodov s potravinami a drogériou bola úprava otváracích hodín.

Užitočné je vyhnúť sa nákupnej špičke, aj keď to vzhľadom na obmedzený čas nakupovania nemusí byť jednoduché. Na nákup určite neberte deti, ochránite ich pred možným nebezpečenstvom. Niektoré obchodné siete pristúpili aj k obmedzovaniu počtu nakupujúcich zákazníkov. Do predajne postupne púšťajú len určitý počet ľudí. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) v mene svojich členov vyzýva zákazníkov, aby pri nákupoch zohľadňovali svoje reálne potreby a nakupovali s mierou. Potravín aj drogérie je podľa nej na skladoch dosť a tovar bude priebežne dopĺňaný.

Základnou výbavou každého návštevníka obchodu musí byť rúško a ochranné rukavice.

Ak rúško nemáte, použite šatku, šál alebo inú vhodnú alternatívu. Nezabúdajte ani na jednorázové plastové rukavice, ktoré je potrebné si nasadiť pri vyberaní pečiva. Ich význam spočíva v ochrane pekárenských výrobkov. Ak sa pečiva budete dotýkať rukavicami, ktorými si vyberáte tovar v celom obchode, hrozí rovnaká kontaminácia tovaru ako pri dotyku holými rukami. Vhodnou alternatívou pri výbere pečiva je aj použitie kliešťov.

Zdroj: Pixabay

Pre platenie je najlepšou voľbou samoobslužná pokladňa. Obmedzíte tak priamy kontakt so zamestnancami obchodu, aj peniaze vhodíte na určené miesto bez toho, aby ste ich museli niekomu podávať. Ak obchod takúto možnosť neponúka, vyhnite sa platbe v hotovosti. Peniaze sú z kovu, na ktorom sa COVID-19 podľa dostupných údajov udrží aj niekoľko dní. V niektorých obchodných reťazcoch sú do odvolania pozastavené platby papierovými stravovacími poukážkami. Dôvodom má byť obmedzenie zo strany stravovacích spoločností.

Bezhotovostný platobný styk odporúčajú aj banky. Okrem toho, že je rýchlejší a pohodlnejší, minimalizuje sociálny kontakt.

S inovatívnymi technológiami je možne bezpečne vybaviť veľké množstvo bankových služieb, nákupy nevynímajúc. Aj Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pri platení využívať namiesto hotovosti bezkontaktné platby kartou, mobilom alebo hodinkami.  Vybrané banky aktuálne ponúkajú aj tzv. vkladomaty, pomocou ktorých si hotovosť bez problémov vložíte na účet.

Zdroj: Pixabay

Za zváženie v aktuálnej situácii stojí možnosť dovozu tovaru až k dverám. Ponúkajú ju viaceré obchody. Rovnako vás dokáže odbremeniť aj nákup cez internet. V čase mimoriadnej situácie, aká teraz na Slovenku panuje, je nutné zmeniť svoje návyky a vo zvýšenej miere dbať na dodržiavanie hygienických štandardov. Do obchodov preto choďte s nákupným zoznamom, nakupujte rýchlo, efektívne a myslite aj na rodičov, starých rodičov či susedov.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password