O krok bližšie k priechodu

Beh na dlhé trate. Tak sa dá nazvať proces, výsledkom ktorého má byť priechod pre chodcov na Cabajskej ulici.

Zložitá dopravná situácia v nitrianskej mestskej časti Čermáň vznikla v čase, keď sa Cabajská cesta stala privádzačom na rýchlostnú cestu R1 Pribina. Úsek je nebezpečný hlavne pre chodcov, najmä v oblasti autobusových zastávok, kde ľudia pravidelne prechádzajú cez cestu.

Kvôli zvýšeniu bezpečnosti tu boli z iniciatívy oboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií Okresného úradu Nitra a Krajského dopravného inšpektorátu osadené trvalé dopravné značky A-14 Chodci. „Uvedené trvalé dopravné značenie financoval Nitriansky samosprávny kraj , osadenie zrealizovala Regionálna správa a údržba ciest Nitra,“ uviedol pre Nitriansky hlásnik ešte v septembri tohto roku Karol Slávik, vedúci odboru CDPK OÚ Nitra.

Minimálne jeden priechod pre chodcov v tejto lokalite stále chýba. V súčasnosti však už existuje jeho projektová dokumentácia.

Podľa dostupných informácií bývalé vedenie odmietalo projektovú dokumentáciu financovať a Okresný úrad tvrdil, že na to nemá kompetencie. Prípad nebezpečného úseku si tak úrady medzi sebou dlhé roky posúvali.

„Priechod pre chodcov mal byť pri železiarstve Tóth už dávno. Celé sa to naťahovalo tri roky,“ komentoval aktuálnu situáciu dopravný analytik Andrej Sitkey.

Aj keď je projektová dokumentácia priechodu v týchto dňoch už v rukách mesta, na jeho samotnú realizáciu si obyvatelia ešte musia počkať.

Radnica by mala požiadať Okresný úrad v Nitre, odbor CDPK o určenie použitia a umiestnenia dopravného značenia pre zriadenie nového priechodu pre chodcov. Navyše, skôr, ako dôjde k jeho realizácii, musí mesto v danej lokalite spraviť osvetlenie a prispôsobiť chodníky.

Hovoriť preto o konkrétnom termíne zriadenia priechodu je v týchto chvíľach predčasné.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password