O cenu Fénix – kultúrna pamiatka roka sa uchádzajú aj stavby v Nitrianskom kraji

O hlasy verejnosti sa uchádza Starý cintorín s lipovou alejou v tvare dvojkríža a tiež dobre známy kaštieľ v Arboréte Mlyňany.

Zdroj foto: Arborétum Mlyňany SAV

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo 17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Ide o súťaž, ktorá má inšpirovať, motivovať a podporovať vlastníkov cenných národných kultúrnych pamiatok v úsilí o ich obnovu.

O udelení ocenenia rozhoduje odborná porota, no cenu môže pamiatka získať aj v rámci hlasovania verejnosti.

Medzi 36 národnými kultúrnymi pamiatkami sa nachádza Starý cintorín v Topoľčanoch. „Ohradný múr a brána Starého cintorína prešli v minulom roku významnou obnovou,“ informovalo mesto Topoľčany.

Zdroj foto: FB Mesto Topoľčany

Jeho príbeh sa datuje od roku 1900, kedy magistrát pre nedostačujúci priestor cintorínov v meste kúpil pozemok, ktorý sa ľudovo začal nazývať „starý cintorín“.

Dnes ho obkolesuje ohradný múr s dĺžkou takmer 100 metrov, dopĺňa ho veľká 9-metrová brána. „Dôstojnosť miesta zvýrazňuje stromová alej so stovkou líp, vysadených do tvaru dvojkríža. Menšia cintorínska kaplnka je vernou kópiou už zaniknutého objektu, ktorý stál v inej časti mesta,“ uvádza sa na webe súťaže Fénix.

Foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Nachádza sa tu pomník obetiam II. svetovej vojny a spoločný hrob partizánov padlých v SNP. Múr, alej, kaplnka a niektoré hroby patria k národným kultúrnym pamiatkam od roku 1993.

Druhou pamiatkou nášho kraja je dobre známy kaštieľ v Arboréte Mlyňany.

Kaštieľ vo Vieske nad Žitavou je spätý s históriu arboréta. Ako rodinné sídlo ho dal vybudovať gróf Dr. Štefan Ambrózy. „Dvojpodlažná budova kaštieľa bola postavená podľa projektu Lörincza Balogha a pod dohľadom staviteľa Guttmanna bola dokončená v roku 1894,“ dopĺňajú organizátori súťaže.

Foto ilustračná: Pixabay.com

V roku dokončenia stavby sa začalo s budovaním pôvodne 40-hektárového parku. Vo vojnových rokoch trpela výsadba aj samotný kaštieľ. Podľa zverejnených údajov sa z pôvodného vybavenia prakticky nič nezachovalo.

Od roku 1963 sú kaštieľ a pôvodný park národnou kultúrnou pamiatkou a sú súčasťou Slovenskej akadémie vied.

Hlasovanie bude uzatvorené 5. apríla a výsledky sa verejnosť dozvie 14. apríla 2023.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password