NSK poskytne dotácie na podporu zdravodnej starostlivosti v ambulanciách

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) poskytne dotácie v hodnote 160.000 eur.

Ako uviedol Úrad NSK, peniaze sú určené na modernizáciu a zriadenie ambulancií v regiónoch, v ktorých je nedostatok lekárov.

NSK prijal od ambulancií desať žiadostí o finančný príspevok v celkovej hodnote takmer 360.000 eur. Krajskí poslanci napokon odsúhlasili dotácie pre sedem projektov.

„Komisia zdravotníctva Zastupiteľstva NSK posúdila všetky predložené žiadosti, pričom brala do úvahy jednotlivé typy zdravotníckych zariadení, účel dotácie i to, či je žiadateľom mladý začínajúci lekár alebo lekár, ktorý preberá ambulanciu po odchádzajúcom kolegovi, prípadne či sa ambulancia nachádza v regióne, kde je nedostatok primárnej lekárskej starostlivosti,“ uviedol Úrad NSK.

Kraj sa snaží už niekoľko rokov dotáciami podporovať fungovanie ambulancií a zabezpečiť tak lekársku starostlivosť aj v oblastiach, kde je nedostatočná.

Ako pred časom uviedla lekárka a krajská poslankyňa Monika Kolejáková, v NSK sú prázdne mnohé ambulancie lekárov pre dospelých i pediatrov a už čoskoro budú chýbať aj viaceré ambulancie odborných lekárov.

„V roku 2021 bolo v NSK zatvorených 69 ambulancií z celkového potrebného počtu 319. Žiaľ, v roku 2022 zaniklo ďalších osem, takže máme 23,5 percenta zatvorených ambulancií pre dospelých,“ skonštatovala Kolejáková.

Ilustračný obrázok: pixabay.com

Televízia Nitrička

Forgot Password