Nový muzikál UKF oživil príbeh Jany z Arcu a premiestnil ho do súčasnosti

Téma nového slovenského muzikálu je dnes ešte aktuálnejšia, ako v čase jeho prípravy.

Scéna muzikálu JANA 2022 (zdroj: Jana Lacková)

Historický príbeh Jany z Arcu je verejnosti známy. Život slávnej bojovníčky, ktorá bola v 15. storočí upálená a neskôr vyhlásená za svätú, ožíva s pomocou Katedry hudby Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa.

Tvorcovia sa rozhodli príbeh preniesť do prostredia súčasnej armády. „Žiaľ, dnešné okolnosti medzinárodného vývoja urobili túto tému mimoriadne aktuálnou,“ poznamenáva Alena Čierna, vedúca katedry hudby.

Autorskou dvojicou je Ľubo Horňák, známy skladateľ, hudobník, producent i člen kapely Elán a Pavol Smolík, operný a rozhlasový režisér, dramaturg, scenárista, pedagóg, niekdajší riaditeľ Opery SND a generálny riaditeľ SND v Bratislave, dnes profesor na katedre hudby v Nitre.

Keď dielo začali písať, verejnosť ešte nepoznala slovo covid a Ukrajina bola slobodná zem. Medzitým sa toho veľa zmenilo učíme sa žiť v atmosfére vnútorného aj vonkajšieh ohrozenia. „Ako veľmi by sa nám tu dnes hodili ľudia ako Jana! Tak si ju aspoň stelesníme v inšpiratívnej divadelnej postave,“ dodal pedagóg katedry, autor libreta, textov piesní a režisér v jednej osobe Pavol Smolík.

Na katedre si pred rokmi mysleli, že vytvoriť slávny muzikál Jesus Christ Superstar, je nedosiahnuteľná méta, no pred štyrmi rokmi ho úspešne uviedli. Podobne pri Jane z Arcu sa rozhodli prekročiť métu a vytvoriť autorské dielo. „Teda napísať, zinscenovať a premiérovo uviesť nový slovenský muzikál,“ vraví Pavol Smolík.

Hudbu k muzikálu napísal Ľubo Horňák, ktorý sa produkčne podieľal tiež na slovenských muzikáloch ako Kráľ Dávid, Matúš Čák Trenčiansky, Mata Hari, Madame Pompadour či Mária Terézia.

„Sme veľmi radi, že hudbu sa podujal napísať vynikajúci slovenský skladateľ Ľubo Horňák. Na spoluprácu sme popri našich študentoch prizvali pedagógov katedry, aj našich bývalých absolventov a ďalších hostí. A tak projekt pripravila široká komunita mladých ľudí – hudobníkov, spevákov, hercov či zvukárov,“ uvádza Alena Čierna.

 

Premiéru nového slovenského muzikálu JANA 2022 katedra uvedie 17. až 21. mája o 19.00 hod. Predstavenia sa konajú v Spoločenskom dome na Námestí Ľ. Štúra v Topoľčanoch.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password