Nový 600-metrový most spája Komárno s maďarským mestom Komárom

Cezhraničný most uľahčí motoristom dopravu medzi mestami Komárno a Komárom. Do prevádzky ho odovzdali vo štvrtok 17. septembra.

V poradí desiaty most cez Dunaj na Slovensku otvorili za účasti predsedu vlády SR Igora Matoviča a maďarského premiéra Viktora Orbána. Na Slávnostnom akte sa zúčastnili aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár, minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal, maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó a šéf maďarského rezortu inovácií a technológií László Palkovics.

Podľa slov Viktora Orbána sa Európa teraz buduje v strednej Európe. „Budujú ju Maďari, Slováci, Česi a Poliaci,“ povedal maďarský premiér, ktorý zdôraznil, že krajiny musia aj napriek panédmii nového koronavírusu fungovať. „Maďarsko a Slovensko ukázali, že aj v čase pandémie dokážu stavať mosty spájajúce národy,“ konštatoval vo svojom prejave Igor Matovič a prisľúbil, že aj v budúcnosti tomu tak bude. Podľa jeho slov je pekným symbolom, že most spájajúci dva národy bol spolufinancovaný z európskych fondov, konkrétne cez program CEF – Nástroj na prepojenie Európy. Doležal zas vo svojom príhovore pripomenul, že most je výsledkom dlhoročnej spolupráce dvoch krajín.

Most Monoštor (Monostori híd) bol pre verejnosť otvorený vo štvrtok o 21. hodine.

S výškou 118 metrov je najvyšším mostom na celom 2860 kilometrov dlhom toku Dunaja. Očakáva sa, že výrazne odľahčí dopravu medzi oboma mestami a zvýši kvalitu života ich obyvateľov. Oba brehy Dunaja boli spojené v decembri 2019 obojstranným privarením posledného namontovaného segmentu.

Okrem hlavnej cesty s dvomi pruhmi je na moste aj chodník pre peších a cyklocesta.

Celkový rozpočet projektu dosahuje sumu 117 miliónov eur a jeho výstavba sa považuje za príklad medzinárodnej spolupráce. Oceľová konštrukcia bola vyrobená vo všetkých krajinách V4 (pylón – Česko, nosná konštrukcia – Poľsko, Slovensko, Maďarsko). Mostné závery vyrobili v Taliansku, kotevný systém závesných lán vo Francúzku, baranidlá prišli z Anglicka, žula na čelá pilierov z Číny a prvky ortotropnej mostovky z Fínska.

Foto: FB Úrad vlády Slovenskej republiky

Televízia Nitrička

Forgot Password