November 1989: Nitrianske udalosti v spomienkach

17. novembra 2019 uplynie už 30 rokov od začiatku Nežnej revolúcie v roku 1989. Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje výstavu, ktorou si pripomenie dianie a atmosféru z tohto obdobia v meste.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre v spolupráci s Asociáciou Divadelná Nitra chystajú výstavu s názvom Nežná revolúcia v Nitre, ktorá bude mapovať aktivity divadelníkov v novembri 1989 v Nitre.

Súčasťou výstavy budú okrem faktov aj fotografie a rôzne materiály dokumentujúce novembrové udalosti.

„Chceme vyzvať verejnosť, aby nám pomohla pri tvorbe výstavy. Zbierame dobové fotografie z nitrianskych novembrových udalostí, protestov a výkladov obchodov v centre mesta. Zaujímajú nás aj spomienky pamätníkov na to, ako prežili 17. november 1989 a nasledujúce dni,“ vysvetlila projektová manažérka Divadla Andreja Bagara Slávka Civáňová.

„Výstava zdokumentuje aktivity našich divadelníkov, ktorí boli v roku 1989 práve v tomto čase na zájazde v Moskve. Po návrate sa stali dôležitou hybnou silou novembrových udalostí v Nitre a nitrianskom regióne,“ pripomenula Slávka Civáňová.

Výstava bude v priestoroch Divadla Andreja Bagara sprístupnená 16. novembra v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie v rámci podujatia Noc divadiel.

Fotografie a svoje spomienky môžu záujemcovia posielať do 7. novembra 2019 na adresu: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Svätoplukovo námestie 4, 950 53 Nitra, prípadne mailom: slavka.civanova@dab.sk, alebo kontaktovať Divadlo A. Bagara v Nitre na tel. čísle: 0903/898 658.

Na priebeh novembrových udalostí a na to, ako si na ne ľudia spomínajú, sme sa spýtali aj náhodných okoloidúcich.

“Nežnú revolúciu spustil zásah Národnej bezpečnosti (tak sa volala Polícia) proti manifestácii študentov v Prahe 17. novembra. 1989 (deň študentov). Študentov bili obuškami a zatýkali ich. Nejaké správy prenikli medzi ľudí, hlavne prostredníctvom hercov, ktorí o tom hovorili v divadlách pred predstavením. Namiesto niektorých predstavení herci s divákmi debatovali o výhodách a nevýhodách politického systému. Herci štrajkovali. Neskôr začala aj televízia vysielať prenosy z námestí, kde sa zhromažďovali ľudia. Bezpečnosť už nezasahovala a ľudia zvonili kľúčmi, akože systému a politikom už odzvonilo, a mali by odísť,“ spomína si na Nežnú revolúciu Pavol.

„Bol som na zhromaždení v Nitre, keď sa to už rozšírilo z Prahy a Bratislavy aj do ostatných miest. Pamätám si, že sme odišli z roboty. Robotníci v niektorých závodoch začali štrajkovať. Medzi politikmi sa našli aj takí, ktorí verejne podporovali požiadavky ľudí.  Komunisti začali vystupovať z Komunistickej strany a 19.11.1989 vzniklo v Čechách Občanské fórum a na Slovensku 20.11. Verejnosť proti násiliu. To boli politické strany, ktoré presadzovali záujmy ľudí a organizovali prechod zo socializmu na demokraciu. Ľudia sledovali vysielanie televízie (boli len 2 programy) a tešili sa z každého pokroku. V štátnych firmách si pracovníci volili nových riaditeľov a vedúcich väčšinou tajným hlasovaním. Pripravovali sa prvé demokratické voľby, vznikali nové strany a policajti prestali ľudí prenasledovať a zatýkať za ich presvedčenie. Vychádzali noviny, v ktorých sa zverejňovali rôzne články. To bolo pred revolúciou nepredstavitelné,“ dodal zúčastnený.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password