Nové opatrenia v súvislosti s koronavírusom

Niektoré lety do Bratislavy budú sprevádzať opatrenia.

zdroj: pixabay.com

Od 25. februára 2020 platia pre cestujúcich z Talianska nové pravidlá. Slovensko tak reaguje na aktuálnu situáciu v Taliansku v súvislosti s ochorením COVID-19 (nový koronavírus). Všetky lety z Talianska do Bratislavy budú sprevádzať prísnejšie kontroly týkajúce sa zdravotného stavu pasažierov,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Každý cestujúci na palube lietadla bude musieť vyplniť dotazník, na základe ktorého ho budú vedieť na Slovensku podľa potreby vyhľadať.

„V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenia do nemocnice,“  hovorí hlavný hygienik SR Ján Mikas. Podľa odporúčaní Úradu je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z územia, ktoré je zasiahnuté spomínaným ochorením.

zdroj: pixabay.com

Súčasne treba myslieť na prevenciu a pri kýchnutí si zakrývať nos a ústa jednorazovou vreckovkou, treba si tiež často umývať ruky mydlom a vodou. V prípade výskytu príznakov ako kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť a horúčka, telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. „Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,“  doplnil Ján Mikas.

Na Slovensku nebol dodnes potvrdený nový koronavírus.

Všetkých 55 doposiaľ testovaných vzoriek bolo negatívnych. Po stretnutí krízového štábu Ministerstva zdravotníctva SR sa vykonávajú potrebné opatrenia. Prebehli cvičenia vo vybraných nemocniciach, na niektorých hraničných priechodoch aj na letisku M. R. Štefánika v Bratislave. Zriadili sa telefonické infolinky a e-mailová adresa pre otázky verejnosti.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password