Nové centrum pre asistovanú reprodukciu

Túžite po dieťatku? Váš sen sa môže stať skutočnosťou.

Pred niekoľkými mesiacmi vyrástlo v Nitre nové Centrum pre asistovanú reprodukciu. Podobné centrum bolo doteraz iba v Košiciach. Odborníci tu od mája tohto roku poskytujú komplexnú pomoc pri problémoch s neplodnosťou.

„Už je prekonaná dogma, že neplodnosť je iba problémom ženy. Je problémom páru a je to zhruba 50 na 50, čo sa týka faktorov neplodnosti. Čiže akonáhle príde pár k nám do centra, vyšetrujeme oboch. Zdiagnostikuje sa ženská neplodnosť a rovnako sa zdiagnostikuje aj mužská neplodnosť,“ hovorí embryologička Iveta Konýčková.

Ide o nenáročný bezbolestný výkon, ktorý je podobný bežnému gynekologickému vyšetreniu. Šanca, že príde k otehotneniu pri prvom prenose je podľa štatistík približne 35 %.

Najväčším problémom väččšiny párov je ich netrpezlivosť. Musia si uvedomiť, že medicína potrebuje nejaký čas. Nechcú počuť vety typu, príďte o niekoľko mesiacov,” informuje lekár Miroslav Herman. Dôležitú úlohu zohráva genetika ale aj psychický stav budúcich rodičov. Téma asistovanej reprodukcie je medzi ľuďmi vnímaná dosť citlivo. My sme sa snažili toto centrum vybudovať s ohľadom na trendy. Aby bolo prostredie intímne a práca s pacientom bola na špičkovej úrovni,“ dodáva výkonný riaditeľ centra Peter Kalenčík.

Mesačne centrum navštívy približne štyridsať nových párov. K samotnému oplodneniu prichádza približne tri mesiace po prvej návšteve lekára. V košickom centre uskutočnili približne 6000 zákrokov, po ktorých sa narodilo viac ako 2200 detí. Prvé tehotné pacientky už majú aj v nitrianskom centre. Bližšie informácie nájdete v reportáži TV Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password