Nové 100€ a 200€ bankovky v obehu

Od 28. mája sú už v obehu aj nové bankovky s hodnotami 100, respektíve 200 eur.

Nové peniaze sú zo série, ktorá je nazvaná Európa. Uvádzali sa do obehu v priebehu niekoľkých posledných rokov. Obmena začala v roku 2013, kedy bola z novej série uvedená bankovka nominálnej hodnoty 5€. Postupne sa v rokoch 2014, 2015 a 2017 dostali do obehu aj 10€, 20€ a 50€ bankovky. Vydaním 100€ a 200€ bankoviek je séria Európa kompletná. Papierový peniaz s hodnotou 500€ síce zostáva zákonným platidlom, Európska centrálna banka sa ale jej produkciu rozhodla zrušiť.

Bankovky z novej série majú zdokonalené ochranné prvky proti falšovaniu, vďaka ktorým sú bezpečnejšie. Vychádzajú z najnovších poznatkov v oblasti technológie výroby platidiel. Cieľom je falšovateľom postaviť do cesty čo najviac prekážok. Dôležité je, aby banky, profesionálni spracovatelia peňazí, ale aj široká verejnosť dokázali falošnú bankovku rozpoznať.

Nových je šesť ochranných prvkov:

1. Vystupujúca tlač
2. Vodoznak s portrétom
3. Hologram s portrétom
4. Okienko s portrétom
5. Satelitný hologram – tento nový prvok je umiestnený v hornej časti striebristého prúžku. Pri naklonení bankovky je vidieť malé znaky €, ktoré sa pohybujú okolo čísla. Pod priamym svetlom sú znaky zreteľnejšie.
6. Smaragdové číslo – pri naklonení bankovky trblietavé číslo v ľavom dolnom rohu vytvára svetelný efekt, pohybujúci sa nahor a nadol. Farba čísla sa mení zo smaragdovo zelenej na tmavomodrú a vo vnútri čísla sa zobrazujú znaky €.

Nové bankovky menia aj svoje rozmery, budú menšie. Ich výška sa mení z 82 na 77 milimetrov, ich šírka zostáva nezmenená a naďalej tak platí, že čím dlhšia bankovka, tým ma väčšiu nominálnu hodnotu. Tieto vynovené platidlá sú aj trvácnejšie ako peniaze prvej série. Bankovky teda nebude potrebné tak často obmieňať, čím sa znížia náklady a vplyv na životné prostredie.

Daniel Mičík

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password