Nitrianska galéria predstavuje verejnosti novú výstavu

Z bežných častí odevov sa stanú nové objekty.

Zameriavať sa bude na vzájomné presahy odevov a architektúry. Mladá autorka výstavy Danica Pišteková je totiž absolventkou architektonickej tvorby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a študovala tiež odevný dizajn na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. „V jej tvorbe odev iba neslúži, ale vytvára nový program, resp. sám určuje program vo vnútri rovnako, ako to robí architektúra,“ približuje Nitrianska galéria.

Zaužívané časti odevu sa v procese tvorby autorky výstavy stávajú stavebnými modulmi, z ktorých vytvára nové objekty.

Tie už sú zbavené kultúrnych či sociálnych rozmerov. „Vo výstave SHIRT STRIH v Galérii mladých využíva špecifické priestory schodiska a sály preto, aby vytvorila objekty, prezentujúce spomenuté inovácie,“ opisuje zámer autorky kurátor výstavy Adrián Kobetič. Vzhľadom na výstavné možnosti priestoru sú objekty dostupné divákovi z viacerých pohľadov. „Úlohou diváka je okrem iného skúmať postupy, ktoré autorka pri tvorbe priestorových objektov (a tým aj priestorov samotných) použila, resp. aj spoznávať jednotlivé moduly odevov,“ dodáva kurátor.

foto ilustračná (pixabay.com)

Odev je v poňatí autorky najmenšou architektúrou, pričom východiskovým objektom je košeľa.

Danica Pišteková je držiteľkou Ceny za architektúru v kategórii Cena verejnosti, ktorú získala s kolektívom štyroch architektiek WOVEN. V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Katedre architektonickej tvorby VŠVU. Tvorbu spístupňuje galéria návštevníkom so zreteľom na dodržiavanie aktuálnych hygienických opatrení.

Výstavu si môžete v Nitrianskej galérii pozrieť už 22. 10. Verejnosti je však sprístupnená bez vernisáže, a to do 17. 1. 2020.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password