Nová výstava Ponitrianskeho múzea priblíži život pod nami a okolo nás

Pavúky, vážky, motýle, chrobáky a iné tvory, ktoré sú pre nás často nenápadné, priblíži verejnosti pripravovaná výstava Ponitrianskeho múzea.

foto ilustračná: pixabay.com

„Cieľom výstavy je priblížiť návštevníkom najatraktívnejšie zbierky bezstavovcov, ako sú pavúky, vážky, denné a nočné motýle, blanokrídlovce, chrobáky a iné živočíchy zhromaždené v zbierkach Ponitrianskeho múzea v Nitre,“ informuje múzeum.

Zbierky doplnia trojrozmerné virtuálne a plastické modely bezstavovcov aj hniezda blanokrídleho hmyzu.

Návštevníci sa budú môcť dozvedieť množstvo informácií o význame bezstavovcov v našom živote, ku ktorým patria pavúky, hmyz a tiež mäkkýše. „Predstavujú neuveriteľnú druhovú pestrosť, ktorá ľudí fascinuje, ale aj znechucuje, či desí,“ poznamenáva Ponitrianske múzeum.

Pripomína tiež, že bez bezstavovcov, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou životného prostredia, by svet taký, ako ho poznáme, neexistoval.

Tieto živočíchy sú základnými piliermi potravového reťazca, bez ktorých by došlo ku kolapsu celej potravnej pyramídy,“ uvádza múzeum. Výstava má upozorniť aj na to, že v posledných desaťročiach dochádza k strate biodiverzity, čo sa výrazne prejavuje práve u bezstavovcov, preto treba tieto drobné živočíchy chrániť.

Výstava Pod našimi nohami s podtitulom Tajný život bezstavovcov bude otvorená 2. septembra a potrvá do konca roka.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password