Nová inscenácia prinesie humor v čase krízy, keď je ľahké stratiť nádej a radosť

Na réžii, dramaturgii a hudbe sa tento raz podieľali aj členovia hereckého súboru.

Žijeme v dobe, keď je ľahké stratiť nádej a radosť, možno sa často zamýšľame nad nezmyselnými otázkami a nevyhnutnými koncom. DAB sa prostredníctvom inscenovaných poviedok absurdného sveta a nezvyčajného humoru Istvána Örkénya bude snažiť v divákoch vzbudiť dojem, že „Nádej zomiera posledná“, že možno treba prijať život taký a vôbec to nemusí byť také desivé, ako sa na prvý pohľad zdá.

Na všetky náročné životné situácie sa dá pozerať s humorom a ľahkosťou. To je idea najnovšej hry Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Ide o divadelnú inscenáciu grotesiek maďarského autora Istvána Örkény.

„Inscenáciu tvorí približne 20 Örkényových poviedok. Z nich boli dve, alebo tri kľúčové, v ktorých sa nám ozval príbeh, tie sme spojili a ďalšie sa postupne pridávali. Je to veľmi hravé, neustále si overujeme, ako text funguje v priestore, ako ho skladať, aby to všetko ,hralo‘. Örkény je geniálny v tom, že jeho text drží sám o sebe a my už len napĺňame formu,“ povedala dramaturgička inscenácie Hana Launerová.

Réžie sa tentokrát netradične ujal člen hereckého súboru Peter Oszlík. Na pripráve sa podieľali aj ďalší herci.

Režisér jednotlivé poviedky aj dramatizoval. Herci Tomáš Turek a Andrej Remeník sa zasa okrem svojich hereckých rolí, ktoré v inscenácii majú, podieľali aj na tvorbe hudby a zvukových efektov. „S hudbou pomáhal aj Martin Nahálka a Eva Pavlíková s Kristínou Turjanovou zasa pomáhali so spevom a vokálmi. Celovo sme zhudobnili tri Örkényho poviedky,“ uviedol Peter Oszlík, ktorý sa v pozícii režiséra cítil dobre.

Podľa jeho slov mu šlo o to, aby sa na skúškach zabavili, aby to bavilo aj hercov a aby vznikla príjemná atmosféra. Vníma, že pozícia režiséra je pochopiteľne iná, ako u herca, ktorý zodpovedá za svoju rolu. „Ako režisér už zodpovedám za celok. Je to istý tlak, ale baví nás to a kolegovia mi pomáhajú. Takže ak náhodou neviem odpovedať na nejakú otázku, tak tie odpovede hľadáme spolu,“ vraví Peter Oszlík.

Predpremiéra sa mala konať 27. novembra a premiéra 29. novembra, na základe súčasných opatrení však divadlo zrušilo všetky predstavenia od 25. novembra do 15. decembra 2021.

zdroj foto: DAB

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password