Nová inscenácia Divadla Andreja Bagara poukáže ako vojna vplýva na svet jednej rodiny

Samotný príbeh Scény z rodinného života však nebude o vojne, ale o medziľudských vzťahoch.

Foto ilustračná: DAB

Divadelníci chcú poukázať aj na to, ako priama skúsenosť z vojny ovplyvní človeka a jeho blízke okolie. Skúšanie inscenácie, ktorá má do repertoára Divadla Andreja Bagara (DAB) pribudnúť v marci, začalo prvou čítacou skúškou.

Podľa divadla bola autorka hry Anna Jablonská považovaná za veľký talent a výrazný hlas svojej generácie. V roku 2011 však ako 29-ročná tragicky zahynula pri teroristickom útoku na letisko Domodedovo v Moskve.

Slovenskou premiérou divadlo do Nitry prinesie časť ukrajinského divadelníctva.

Režisérom súčasnej ukrajinskej hry je Pavel Gatilov. Mladý ukrajinský režisér spolupracoval s divadlami v Charkove, Odesse, Dnepropetrovsku a Nikolejeve. „V súčasnosti pre politickú situáciu nemôže pokračovať v tvorbe na Ukrajine, žije v Bulharsku a pracuje v Štátnom činohernom divadle ,Adriana Budevska‘ v Burgase,“ prezrádza divadlo. Tím dopĺňa dlhoročná spolupracovníčka Pavla Gatilova, ukrajinská kostýmová výtvarníčka Elena Rykusová.

Príbeh síce rozpráva o tom, ako vojna vplýva na jednotlivca a jeho najbližšie okolie, nebude však o vojne.

Nikolaj sa po piatich rokoch vojny vracia k manželke Irine a synovi Váňovi. Snaží sa zvyknúť si na bežný život. Situáciu ale komplikuje Váňov učiteľ Sergej, ktorý bojuje o svoju lásku k Irine. „Tento vzťahový trojuholník prináša v hre skvelé napätie a humor. Postavy ovládané svojimi túžbami sú nám blízke a povedomé a ich predobrazy poznáme zo skutočného života,“ uvádza DAB.

Nadhľad, skúsenosť a komiku do hry prináša starší susedský pár, ktorý zahrá dlhoročná členka súboru Gabriela Dolná a Vít Bednárik, mladší brat obľúbeného režiséra Jozefa Bednárika.

Minimalistická scéna scénografky Laury Štorcelovej vytvorí motív sídliska a panelového domu, vyniknúť tak budú môcť výrazné a štylizované kostýmy Eleny Rykusovej.

„Hra prináša realistické obrazy, v ktorých sa drsné mieša s krehkým, komické s tragickým a napätie s humorom, ktorý aj v tých najťaživejších situáciách prináša smiech a uvoľnenie, doplnila Civáňová,“ hovorí dramaturgička Slavka Civáňová.

Inscenáciu Scény z rodinného života si budeme môcť v premiére pozrieť 15. a 16. marca 2024 v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Televízia Nitrička

Forgot Password