Nová existencia v Nitrianskej galérii

Nitrianska galéria v spolupráci s českou kurátorkou Zuzanou Duchkovou predstaví v priestore Salóna novú expozíciu.

Diela tohto večera budú pozostávať z tvorby Ivety Bradáčovej, Petra Brožka, Josefa Lorenca, Sun Young Kang, Daniela Szalaia, Petry Vichrovej a Lenky Vilhelmovej. Expozície bude možné vidieť v deň vernisáže a v priebehu trvania výstavy do 26. januára 2020.

Názov projektu je NOVÁ EXISTENCE a nadväzuje na dve predchádzajúce výstavy BÍLÁ LABORATOŘ organizovaná v roku 2016 v Galérii mesta Olomouc a SLEVA NA ŠELMU pôsobiacu v Galérii Prácheňského muzea v Písku v roku 2018.

Hlavnou témou tejto modernej výstavy aj dvoch predchádzajúcich projektov je identita jedinca, jeho komunikácia so svojím okolím a aj so sebou samým. Taktiež sa viaže na v súčasnosti často spomínanú tému vzťahu minulosti, prítomnosti, budúcnosti a ich vzájomné interakcie v súvislosti s vnímaním indivídua, ktoré sa pohybuje časopriestorom.

Ilustračné foto

Ako je o Nitrianskej galérii známe, nevyhýba sa spolupráci so zahraničnými umelcami. Tím, že se jedná o projekt několika výtvarníků z různých zemí, jiných věkových kategorií, a především odlišných výtvarných přístupů, nabízí výše uvedené téma velkou škálu zobrazení zahrnující dvojrozměrná i trojrozměrná díla či koncepční projekty používající různé techniky (grafické techniky, digitální fotografie, kresba) i materiály (porcelán, papír, dřevo),“ uvádza Nitrianska galéria.

Názov výstavy sa môže javiť povedome. Název výstavy je citací mnoha inzerátů, které se objevovaly v novinách v dobách, které byly něčím zlomové, ať už to byl rok 1938/ 39, doba poválečná či „zlatá šedesátá“ na území Československa“ informuje kurátorka.

Pojem Nová existencia predstavuje snahu vyrovnať sa s minulosťou, ktorá ovplyvňovala prítomnosť a pokus vstúpiť do budúcnosti, o ktorej mohli vtedajší autori s radosťou snívať, alebo sa jej naopak, obávať. Pre umelcov tejto konkrétnej výstavy sa téma „novej existencie“ stala akousi výzvou, tú každý z nich uchopil po svojom, veľmi individuálne, a niektorí veľmi osobne.

Ako si novú existenciu vykladáme my, sa môžeme dozvedieť aj vďaka návšteve tejto výstavy.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password