Večerný program v sobotu vyplní podujatie Noc divadiel

Trinásty ročník medzinárodného podujatia sa bude konať aj v Nitre. Čo si pre vás miestne divadlá pripravili?

Mottom ročníka je veta „Vojna nemá ženskú tvár“. V tomto duchu bude podujatie v sobotu 19. novembra prebiehať v slovenských aj európskych divadlách.

V Divadle Andreja Bagara pribudnú mená na Stene slávy. Bude sa aj diskutovať

Divadlo tradične v úvode podujatia v sobotu o 17. hodine odhalí nové mená divadelných osobností, ktoré pribudnú na Stene slávy.

Projekt vznikol počas 70. jubilejnej sezóny v roku 2019. Na stenu vo foyer divadla postupne pribúdajú do kameňa vytesané mená rôznych osobností spätých s tvorbou Divadla Andreja Bagara.

foto: DAB

„Program bude pokračovať na Veľkej sále predstavením novej inscenácie ROZSOBÁŠE v réžii Matúša Bachynca a na záver Noci divadiel nás čaká prvý z pripravovanej série diskusných večerov KREHKÁ IDENTITA,“ opisuje divadlo.

Diskusné večery sa budú venovať rôznym spoločenským témam o našej súčasnosti aj minulosti s presahom k inscenáciám premiérovo uvedeným v sezóne 22/23. Prvá diskusia sa nazýva Rozsobáše: Alebo prečo sa Timrava nevydala? Na odhalenie nových mien Steny slávy a diskusie má verejnosť vstup voľný.

foto: DAB

Spolu s etnologičkou Martou Botikovou bude hosťom diskusie aj dramaturg Daniel Majling, ktorý sa podieľal na viacerých divadelných adaptáciách literárnej tvorby B. S. Timravy. Hudobnú časť programu doplní speváčka a hudobníčka Andrea Bučko – autorka hudby v inscenácii Rozsobáše.

Staré divadlo Karola Spišáka organizuje Noc divadiel opäť v online forme. Dôvodom je neukončená rekonštrukcia

Rekonštrukcia divadla, ktorá prebieha od roku 2020 stále nie je ukončená. Podujatie sa preto bude konať prostredníctvom internetu. „Prinášame vám dokument natočený k 70. výročiu vzniku Bábkového divadla v Nitre pod názvom Staré divadlo v troch dejstvách,“ uvádza divadlo.

zdroj: SDKS

Kultúrny bod.K7 sa zameria na ruskú drámu

Asociácia Divadelná Nitra, ktorá sídli v Kultúrnom bode.K7 verejnosti o 19. hodine ponúkne premiérové uvedenie textu jedného z najhranejších súčasných ruských dramatikov Ivana Vyrypajeva, ktoré odohrajú Heidi Šinková a Vlado Zboroň.

Ďalšia časť programu pokračuje o 20.10 hod. voľným vstupom na diskusiu, ktorá sa bude venovať otázkam Ako sa stavať v súčasnej situácii k ruskej dráme? Prežije ruské divadlo na európskych javiskách? Diskutovať budú režisérka Petra Fornayová a prekladateľka a divadelná teoretička Romana Štorková Maliti.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password