Noc divadiel 2019

Do podujatia Noc divadiel, ktoré sa koná každoročne vždy v tretiu novembrovú sobotu, sa už tradične zapojili mnohé slovenské divadlá a umelecké školy. Tohtoročný program bol venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Počas Noci divadiel v Nitre mali návštevníci možnosť nahliadnuť do zákulisia Divadla Andreja Bagara, Starého divadla Karola Spišáka či do súkromnej základnej umeleckej školy.

So stenou slávy doplnenou o 24 významných osobností, ktorých život a dielo sú úzko späté s divadlom, sa mohli stretnúť návštevníci vo foyeri Divadla Andrea Bagara. Kultúrny program obohatili spomienky divadelníkov na udalosti 17. novembra 1989 v Kaviarni DAB či výstava fotografií, materiálov a faktov dokumentujúcich novembrové udalosti v Nitre. Táto výstava potrvá až do 31. 12. 2019 a počas nej sú naplánované aj komentované prehliadky pre verejnosť a pre školy s lektorkou.

Noc divadiel v DAB

V priestoroch Starého divadla Karola Spišáka si pre návštevníkov pripravili komentovanú prehliadku zákulisia divadla, výstavu bábok a dve divadelné predstavenia. V kultúrnom programe sa predstavili klienti z DSS Olichov so svojim spracovaním rozprávky Cisárove nové šaty, o niečo neskôr si mohli návštevníci pozrieť mládežnícku hru Prízraky, ktorú divadlo uvádza v celoslovenskej premiére.

Noc divadiel v Starom divadle

Na prípravách Noci divadiel v Tralaškole sa podieľali učiteľky literárno-dramatického odboru Zuzana Šemeláková a Dominika Ďurčová. „Tento rok je to už siedmy ročník Noci divadiel v Tralaškole. Každý rok sa tešíme veľkej účasti a záujmu divákov,“ hovorí pani Zuzana. Škola mala pre divákov pripravené dve inscenácie: Pod nebom plným hviezd a Kryštál.

„Pod nebom plným hviezd je fikcia príbehu siedmich tínedžerov, ktorí prežijú tri mesiace na opustenom ostrove. Divadelné predstavenie v štyroch obrazoch, z ktorých je každý jedným dňom na ostrove, sprevádzajú vypäté situácie, ktoré preverujú mentálnu silu našich stroskotancov. V príbehu plnom emócií a intímnych dialógov bojujú o prežitie a učia sa byť súdržní,“ dodáva pani Zuzana. Inscenácia Kryštál je hrou o dobre a zle, ozývajúcou sa v svedomí každého z nás a o moci inšpirovanej samotným Faustom.

Patrícia Ďurčová

Televízia Nitrička

Forgot Password