Do Nitry sa chystá putovný multižánrový festival fjúžn

Festival sľubuje, že obyvatelia mesta spoznajú svet, ktorý máme doma, trochu lepšie.

S pomocou študentky Mirny, ktorá má 6 mien a rozpráva 5 jazykmi sa účastníci programu v úvode prostredníctvom formátu fjúžn walk dozvedia, ako sa na mesto pozerá cudzinec. „Pochádza z Iraku a od roku 2016 žije so svojou rodinou v Nitre. Okrem svojej rodiny tu má Mirna aj kamarátov, s ktorými hrá volejbal alebo sa po meste vozia na kolobežkách – aj vďaka tomu má Nitru už poriadne preskúmanú,“ približujú organizátori. Mirna ukáže svoje obľúbené zákutia Nitry, ale aj tie miesta, ktoré možno vníma z iného pohľadu.

Prechádzka začne o 15.00 h pri fontáne na Svätoplukovom námestí. Program bude pokračovať o 18.00 h v kultúrnom priestore bod K.7.

Diváci tu v jednom predstavení s názvom Na Slovensku po slovensky uvidia 15 ľudí z Afganistanu, Sýrie, Somálska, Iraku, USA, Maroka, Egypta a Slovenska. „Ich kolektívne dielo vzniklo metódou divadla fórum, počas ktorého sa diváci a ,herci‘ stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie v spoločnosti. Divadlo Fórum je najčastejšou formou Divadla utláčaných, estetického hnutia, ktorého cieľom je posilňovanie diskriminovaných skupín a aktívny dialóg o rôznych formách útlaku v spoločnosti,“ uvádzajú organizátori. Predstaveie bude v angličtine a slovenčine.

Záver festivalového programu bude s hudbou, návštevníci si o 20.00 vypočujú koncert JazzLab.trio. Zámerom projektu je spojiť hudobníkov a divákov cez pravidelné stretnutia v kluboch, pričom každé stretnutie má tému s cieľom skúmať rôzne jazzové štýliy, obdobia, pôvod a celosvetovo uznávaných skladateľov. „Trio počas večera predstaví aranžmány a vlastné kompozície vytvorené pre
tento projekt. Prevedie poslucháča cestou rôznych období jazzovej hudby a predstaví skladateľov, príbehy a anekdoty tejto hudby,“
dopĺňa organizátor podujatia, ktorým je Nadácia Milana Šimečku.

zdroj: Soňa Trubačová PR – festival fjúžn

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password