Nitru navštívila holandská veľvyslankyňa. Darovala jej 2026 tulipánov

S primátorom Nitry sa porozprávali o spolupráci na medzinárodnej úrovni, aj o ekologických formách dopravy.

Primátor Marek Hattas a zástupca primátora Miloslav Špoták privítali veľvyslankyňu Holandska Gabriellu Sancisi na krátkom pracovnom obede. Po predstavení Nitry z turistického hľadiska, ďalšou z diskutovaných tém boli problémy základných škôl či univerzity ako podpora rozvoja mesta. „Veľvyslankyňa sa zaujímala aj o volebný systém na Slovensku, s vedením mesta diskutovali o možnostiach výmeny skúseností s pracovnou a vedomostnou mobilitou a s tým spojenou migráciou a integráciou kvalifikovanej pracovnej sily ako top témy diskutovanej v Holandsku,“ uviedla poradkyňa pre zahraničné vzťahy a spoluprácu, Ivona Fraňová.

Zdroj: nitra.sk

Gabriella Sancisi navštívila naše mesto po prvýkrát od zvolenia do funkcie a pri tejto príležitosti darovalo Holandské kráľovstvo Nitre symbolický dar – 2026 špeciálne vyšľachtených cibuliek holandských tulipánov.

Obyvatelia rozkvitnuté tulipány uvidia v jednotlivých častiach mesta už na jar.

Holandská veľvyslankyňa sa po pracovnom obede stretla aj s niekoľkými členmi tímu Nitra 2026. Tí jej predstavili časti kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Hlavným cieľom projektu je najmä ekologický a komunitný rozvoj Nitry. „Prebrali aj rozvojové plány v súvislosti s kandidatúrou na EHMK 2026, odliv odborníkov a návraty mladých ľudí do Nitry, skúsenosti a zámery mesta v oblasti medzinárodnej spolupráce a ďalšie témy, ktoré v súčasnosti v spoločnosti rezonujú,“ dodala Fraňová.

Na záver stretnutia spoločne zasadili posledných 26 zo symbolických 2026 cibuliek. Počet tulipánov symbolizuje Bod zlomu, ktorým naše mesto prechádza aj vďaka kandidatúre Nitry na Európske hlavné mesto kultúry.  

Zdroj: nitra.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password