Nitru aj Topoľčany vylepšia dobrovoľníci

V piatok 18. septembra sa bude na celom území Slovenska konať podujatie Naše Mesto. Prebiehať bude za prísnych hygienických opatrení a zúčastnia sa ho dobrovoľníci z 84 firiem a inštitúcií, ktorých budeme mať možnosť stretnúť v 14 slovenských mestách.

Skupinky dobrovoľníkov z ôsmich desiatok firiem vymenia svoje kancelárie za školy, nízkoprahové centrá, dvory či dokonca hrady a odpracujú tento deň na rôznych miestach v prospech komunity.

Nitru pôjde zlepšovať takmer 140 dobrovoľníkov rozdelených na malé kolektívy, v Topoľčanoch sa pridá ďalších zhruba 60.

„Pomoc občianskym  organizáciám, školám či rôznym združeniam je v čase koronakrízy ešte dôležitejšia a potrebnejšia ako inokedy. O to viac ju aj samotné organizácie vítajú. Vážime si všetky firmy a ich zamestnancov, ktorí sa aj napriek zníženému komfortu kvôli bezpečnosti rozhodli, že pomôžu svojmu okoliu,“  povedal výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša. 

Dobrovoľnícke tímy, ktoré sa zapojili do Nášho Mesta, si vyberali z aktivít po celom Slovensku. Neziskové organizácie, centrá voľného času, školy či samosprávy dostanú potrebnú pomoc napríklad pri upratovaní, maľovaní, revitalizácii zelene alebo záchrane pamiatok. Cieľom podujatia je zlepšovať prostredie, v ktorom pôsobia, keďže organizáciám za bežných okolností často nezostávajú zdroje a chýbajú ľudské kapacity. Práve v súčasnej situácii vítajú každú pomoc, keďže aj občiansky sektor výrazne pocítil dopady koronakrízy. 

Dobrovoľníkov z 84 firiem a inštitúcií stretnete v 14 slovenských mestách a ich okolí.

Veľa dobrovoľníkov vďaka Nášmu Mestu objaví organizácie vo svojom okolí, o ktorých predtým ani netušili.

Práce pri kláštore aj hrade

V Nitre budú dobrovoľníci a dobrovoľníčky čistiť okolie archeologického náleziska na Zoborskom kláštore. O ruiny kláštora sa do roku 2014 nikto nestaral, neskôr sa do práce pustil Zoborský skrášľovací spolok, ktorému sa podarilo zakonzervovať niektoré zvyšky stavieb a teraz revitalizuje ich okolie.

Účastníci Nášho Mesta pomôžu aj s upratovaním parku Sihoť a natieraním dreveného bludiska či údržbou preliezok pre deti v škole na Mudroňovej.

Dobrovoľníci priložia ruku k dielu aj mimo mesta, napríklad pri umývaní archeologických artefaktov na hrade Hrušov.

Bosonohý chodník

V Topoľčanoch zase pomôžu s vybudovaním takzvaného bosonohého chodníka s pieskoviskom vedľa budovy materskej školy na Gogoľovej. Atrakcia umožní deťom bližšie sa zoznámiť kontaktom bosých nôh s prírodnými materiálmi.

Veľké upratovanie čaká aj park so vzácnymi drevinami pri kaštieli v Oponiciach. Dobrovoľníci budú čistiť jazierko a pokúsia sa zmierniť škody, ktoré v parku ešte vlani spôsobila silná víchrica.

O Našom Meste

Naše Mesto je najznámejšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. V tomto roku sa doň zapojí približne 3 550 dobrovoľníkov na rôznych miestach Slovenska. Pomôžu tak 97 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie.

Minulý rok sa do projektu zapojilo viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Tento rok sú celkové počty z bezpečnostných dôvodov oveľa nižšie.

„Situáciu pozorne sledujeme a prijímame opatrenia, ktoré sú nielen v súlade s nariadeniami hlavného hygienika, ale aj nad ich rámec. Zrušili sme všetky aktivity v domovoch pre seniorov. Obmedzili sme počty dobrovoľníkov, aby na jednej aktivite pracovali len ľudia z jednej firmy. Dbáme tak na to, aby sa rôzne skupiny navzájom nestretávali. Priemerný počet ľudí na jednej aktivite je 15, takže ide len o malé kolektívy,“ vysvetľuje M. Kišša.

Na podujatí sa okrem toho nemôžu zúčastniť ľudia nad 65 rokov ani ľudia z rizikových skupín náchylnejších na ochorenie COVID-19. Podujatie je súčasťou kampane Týždeň dobrovoľníctva 2020. Organizátorom Nášho Mesta je jedna z najväčších grantových nadácií na Slovensku – Nadácia Pontis.

Zdroj foto: pixabay.com

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password