Nitriansky samosprávny kraj pripravuje miliónové investície do opráv ciest druhej a tretej triedy

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) má v rozpočte na rok 2022 na opravu ciest vyčlenených sedem miliónov eur.

Do zoznamu opráv bolo zaradených 30 úsekov cestných komunikácií na území kraja a v pláne je rekonštrukcia plochy s rozlohou takmer 285 000 metrov štvorcových. „Ide o opravu takmer 45 kilometrov ciest. Sú to významné investície, na ktoré využijeme financie od vlády a, samozrejme, aj vlastné zdroje. Dopravná infraštruktúra je po školstve a zdravotníctve veľmi významná oblasť, do ktorej určite treba investovať,“ skonštatoval predseda NSK, Milan Belica.

Konečná suma, ktorú kraj zaplatí, bude známa až po ukončení verejných obstarávaní.

Predseda NSK verí, že aj po náraste cien za pohonné látky, energie či stavebné materiály sa kraju podarí stlačiť ceny čo najnižšie. „My sme na tendroch ušetrili obrovské peniaze a verím, že sa nám to podarí aj v budúcnosti. Takto ušetrené zdroje, samozrejme, chceme vracať späť do infraštruktúry. Pretože dobré cesty znamenajú pohodlnú a rýchlu cestu do práce, do škôl, do nemocníc…“ uviedol Belica.

Podľa jeho slov sú opravy a modernizácia ciest nevyhnutnosťou, nakoľko situácia je na mnohých úsekoch kritická.

„To vidieť aj na rôznych nehodách a nešťastiach, ako počas tohto víkendu, keď pri Leviciach zahynuli traja mladí ľudia. To, čo sa deje na cestách druhej a tretej triedy, je dôsledkom chýbajúcich ciest vyššej triedy. Táto naša infraštruktúra potom musí suplovať úlohy ciest prvej triedy, rýchlostných ciest a ďalšej nadradenej infraštruktúry a to nie je správne,“ dodal Bulica.

Televízia Nitrička

Forgot Password