Nitriansky Robin Hood

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje autorskú rozprávku na motívy legendy o Robinovi Hoodovi.

„Príbeh o bájnom anglickom ľudovom hrdinovi, ktorý údajne žil v Sherwoodskom lese v Nottighamshire v strednom Anglicku v čase vlády kráľa Richarda I. Levie srdce, napísali manželia Ján a Marianna Luteránoví. Ján Luterán je zároveň aj režisérom inscenácie. Autorom hudby i textov piesní je Martin Geišberg, kostýmy navrhla Eva Kleinová a scénu scénograf a svetelný dizajnér Ján Ptačin,“ informuje DAB. V inscenácii sa predstavia Nikolett Dékány, Radoslav Hudec, Marián Viskup, Branislav Matuščin, Martin Nahálka a ďalší. Hlavnú postavu, Robina Hooda, stvárni Peter Oszlík. 

Prinášame rozhovor s režisérom inscenácie Jánom Luteránom a hercom Martinom Nahálkom.

Ján Luterán:

Ako vznikalo toto predstavenie?

Ja a moja manželka, Marianna Luteránová, sme napísali hru pre rodiny s deťmi, je to rodinný titul.

Prečo ste si zvolili práve tento námet?

Námet Robina Hooda sme si vybrali práve preto, že sa nám zdalo zaujímavé pracovať s motívom spoločenskej angažovanosti. Máme doma 3 deti, a preto ich nepodceňujeme. Myslíme si, že je dobré, ak už od útleho veku budú vedieť, že je správne postaviť sa proti zlu, bezpráviu a nespravodlivosti. Robin Hood je pozitívny hrdina, ktorý sa dokáže zapáliť pre dobrú vec aj ostatných ľudí a to je veľmi dôležité. Nie je to žiadny superhrdina oproti súčasným americkým komiksovým postavičkám. Je to človek z mäsa a kostí, ktorý má svoje chyby, ale vďaka správnym rozhodnutiam a charakteru sa v správnej chvíli stáva človekom, ktorý dokáže povstať proti zlu. A keďže sme v rozprávke, tak dokáže boj proti bezpráviu a nespravodlivosti aj vyhrať.

Ako bude hra vyzerať? Na čo sa môžu návštevníci tešiť?

My sme si z námetu povyberali to, čo baví nás. Nenásilnou formou sa snažíme, aby sa aj diváci cítili spoluzodpovední za výsledok. V kostýmoch však zachovávame stredovekú dobu. Scéna je kulisa pre Veľkú sálu, kde bude predstavenie prebiehať. Snažíme sa vytvoriť priestor lesa Sherwood, na javisko chceme preniesť atmosféru hmly a tajomna.

V čom bude táto hra odlišná od iných spracovaní?

Základnou stavebnou jednotkou textu je humor, to znamená, že aj napriek krutostiam, ktoré sprevádzajú tento žáner, sa snažíme prinášať do každej scény nadhľad.

Akým spôsobom?

Skrz rozprávača príbehu, ktorým je trubadúr, aj skrz rôzne postavy a situácie, ktoré sa budujú za prítomnosti humoru.

Martin Nahálka:

Akú postavu stvárňujete?

Ja bude malý John, lebo som taký malý (smiech).

Čo pre Vás zosobňuje postava Robina Hooda?

Ja som od detstva sledoval jeden kultový anglický seriál práve o Robinovi Hoodovi. Vyrastal som na ňom a bol to môj prvý televízny hrdina.

V hre bude veľa hudby, budete aj vy spievať?

Myslím, že nie, a možno aj áno, neviem čo vymyslí Martin Geišberg (úsmev).

Na čo sa pri tejto hre tešíte?

Na čo sa teším? To ešte neviem, ale teším sa (úsmev). Zatiaľ som rád za spoluprácu s režisérom, aj celým tímom.

Myslíte si, že je toto predstavenie aj pre tie najmenšie deti?

Áno je, myslím si, že Teletubies a podobné veci deťom veľa nedajú (smiech). Možno dajú, do toho druhého roku života, ale potom, keď už je dieťa vnímavejšie, tak si myslím, že je fajn ho trošku vzdelávať.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password