Nitriansky MMA bojovníci: Martin „Bady“ Buday

Ďalší MMA fighter odpovedá na naše otázky, ktoré približujú populárne bojové umenie.

Martin Buday je 28-ročný zápasník, ktorý sa venuje bojovému športu cca 9 rokov. Spočiatku začínal s brazílskym jiu-jitsu (BJJ) v nitrianskom klube Gracie Barra Pitbull Nitra, kde sa mu podarilo získať 3-krát titul majstra Európy. Svoju MMA kariéru naplno odštartoval v roku 2017. V súčasnosti reprezentuje Spartakus Fight Gym v Trnave, pod vedením Attilu Vegha.

„Bady“ trénuje aj zápasenie pod taktovkou Romana Kollára, no nezabúda ani na nitrianske bojové kluby a pravidelne trénuje doma pod Zoborom s Vojtom Barboríkom, Matúšom Arpášom, Erikom Kovačom, Radom Úškrtom a Michalom „Šamanom“ Dobiašom.

Čo ťa viedlo k tomuto športu, prečo bol pre teba taký zaujímavý?

Tento šport ma začal baviť hneď od začiatku, na prvé vyskúšanie. Preto som spočiatku skúšal amatérske zápasy, potom som sa tomu chcel venovať na profesionálnejšej úrovni, čo aj robím. Som na dobrej ceste a držím sa svojej vízie.

Aké sú tvoje športové ciele?

Mojím cieľom je momentálne vyhrať opasok ťažkej váhy v Oktagone, na dosiahnutie tejto méty sa plne sústredím. Ďalej sa uvidí.

Čo ti tento šport vzal a čo ti naopak dal?

Berie veľa času (smiech), ale na druhej strane dáva mi veľa. Do života mi vniesol disciplínu, nezabudnuteľné zážitky, ako je výhra v Oktagone, spoznal som skvelých ľudí, ktorí sa stali aj mojimi kamarátmi, je toho skutočne dosť.

Máš svoj športový vzor, niekoho kto ťa motivuje podať lepší výkon?

Mojím športovým vzorom je určite Attila Vegh, je ním veľmi dlho, už odkedy sa poznáme. Keby mám uviesť niekoho zo zahraničia, tak nemám nikoho konkrétneho. Povedal by som, že zahraničnými bojovníkmi sa skôr inšpirujem, pozerám si ich výkony, a to ma istým spôsobom motivuje.

Prečo podľa teba naberá MMA na popularite?

Myslím si, že celosvetovo urobil tomuto športu najväčšiu reklamu Conor McGregor. Na našej domácej scéne to bol jednoznačne Oktagon – bojové športy sa vďaka nemu dostali viac do povedomia ľudí. Mne nikdy nenapadlo, že sa to niekedy stane, hoc som dúfal, že to raz bude takto populárne, pretože tento šport je niečo nové a krásne.

Keby si sa mal opísať ako MMA bojovník, čo by si o sebe povedal?

Ja som začínal s brazílskym jiu-jitsu, takže som určite dobrý jitser – to je moja najsilnejšia stránka. Samozrejme sa snažím rozvíjať vo všetkých aspektoch a byť čo najkomplexnejší bojovník, či už ide o zápasenie, BJJ, postoj atď. Nechcem mať „nabitú“ iba jednu vec, snažím sa o to, aby ma v boji nič neprekvapilo. Môžem odboxovať, odkopnúť a na zemi sa určite nestratím. (smiech)

Aké sú tvoje voľnočasové aktivity?

Väčšinou oddychujem, či už medzi tréningami alebo večer s priateľkou. Pozrieme si film alebo seriál. Ďalší, pre mňa obľúbený aktívny relax, je hranie počítačových hier s kamarátmi. (smiech)

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password