Nitriansky kraj doplatí za energie milión eur

Krajskí poslanci na februárovom rokovaní schválili vyčlenenie jedného milióna eur. Financie poputujú na úhradu zvýšených cien energií.

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce pomôcť organizáciám zaplatiť faktúry za elektrinu a plyn. Kraj našiel financie na vykrytie cien energií vo svojom rezervnom fonde. Podľa predsedu NSK Milana Belicu je vyšší územný celok v prípade potreby pripravený pomôcť svojim organizáciám aj v budúcnosti. „Ak nebude stačiť vyčlenený jeden milión eur, my sme pripravení konať ďalej. Kraj má skutočne dobrú ekonomickú pozíciu, takže si nemyslím, že budeme mať problémy vykryť nárast cien,“ skonštatoval Belica.

NSK chce okrem finančnej pomoci riešiť situáciu aj úsporami.

Kraj vyzval kultúrne zariadenia, školy a ďalšie inštitúcie, aby sa pokúsili o šetrenie v najväčšej možnej miere. „Prijali sme preventívne úsporné opatrenia vo vzťahu k subjektom, ktoré spravujeme. Stanovili sme opatrenia, ktoré musia dodržiavať, a budeme vyhodnocovať, akým spôsobom sa podieľajú na šetrení,“ vysvetlil Belica.

Úsporné opatrenia sa nebudú týkať ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc.

„Samozrejme, že k šetreniu pristupujeme veľmi citlivo. Nechceme sa dotknúť napríklad zariadení sociálnych služieb. Ich klientov určite nechceme ukracovať. Ale tam, kde sa dá, musia štatutári našich organizácii šetriť,“ dodal Belica.

Televízia Nitrička

Forgot Password