Nitriansky kraj, ale aj celé Slovensko, bojuje s komármi

Viaceré mestá v kraji, ale aj po celom Slovensku, bojujú s inváziou komárov. Začali s chemickými postrekmi.

Daždivé počasie v minulých týždňoch a následné horúčavy viedli k premnoženiu komárov vo viacerých častiach Slovenska. Na Záhorí potvrdili realizáciu chemických postrekov napríklad v obciach Záhorská Ves a Vysoká pri Morave. Bratislavský kraj momentálne monitoruje potenciálne liahniská komárov a začal aplikovať biologickú látku BTi. Zabráni sa tak ďalšiemu liahnutiu.

V Nitrianskom kraji začali s postrekmi v Komárne, ktoré je obklopené riekami a problém s komármi je u nich každoročný problém. S komármi bojujú aj ďalšie obce, avšak kvôli rozsahu invázie je účinnosť ich ničenia iba obmedzená.

„Z mestského rozpočtu sme vyčlenili 30 000 eur na ničenie komárov. V prípade potreby túto sumu zvýšime. Už počas celého týždňa prebieha pozemná likvidácia komárov, avšak na dosiahnutie účinného výsledku by skutočným riešením bolo komplexne riešiť likvidáciu komárov v celej našej oblasti,“ vyjadril sa Béla Keszegh, primátor Komárna.

K riešeniu chemickým postrekom pristúpila aj Šaľa. K postreku prišlo počas posledného víkendu. Viacero ďalších miest a obcí o postrekoch momentálne uvažuje. Obyvatelia sú v tejto otázke rozdelení na dva tábory. Podľa niektorých by chemické postreky mali byť až posledným možným riešením. Používaná chémia je škodlivá pre životné prostredie a rovnako tak aj pre ľudí. Podľa odborníkov sa však jedná o najväčšiu inváziu komárov od roku 2013 a pokým nenastane výrazné ochladenie, situácia sa sama nezlepší.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password